ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Contract de ucenicie"

Pe ce perioada se poate incheia un contract de ucenicie la locul de munca?

Adaugata in
  • Contract de munca

Daniela Pavel
 User  Daniela Pavel a intrebat la 27 Apr. 2012

 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 27 Apr. 2012
HG 600 DIN 2007

Art. 10. - 1 In cazul tinerilor durata timpului de munca este de maximum 6 ore/zi si 30 de ore/saptamana.
2 In situatia in care tanarul cumuleaza mai multe functii in baza unor contracte individuale de munca, timpul de munca efectuat se insumeaza si nu poate depasi, cumulat, durata prevazuta la alin. 1.
Art. 11. - Tinerii nu pot presta munca suplimentara.
Art. 12. - 1 Tinerii nu pot presta munca de noapte.
2 Copiii angajati in conditiile prevazute la art. 5 alin. 2 si 3 nu pot presta munca intre orele 20,00 si 6,00.
Art. 13. - Tinerii beneficiaza de o pauza de masa de cel putin 30 de minute consecutive, in cazul in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 4 ore si jumatate.
Art. 14. - 1 Intre doua zile de munca, tinerii beneficiaza de o perioada minima de repaus de 12 ore consecutive.
2 Intre doua zile de munca, copiii incadrati in munca conform art. 5 alin. 2 si 3 beneficiaza de o perioada minima de repaus de 14 ore consecutive.
3 Tinerii beneficiaza de o perioada de repaus saptamanal de doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
Art. 15. - 1 Tinerii beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.
2 In cazurile prevazute la art. 5 alin. 2 si 3, angajatorii se asigura ca perioada libera de orice munca este inclusa, in masura posibilului, in cadrul vacantelor scolare ale copiilor care fac obiectul scolarizarii obligatorii pe baza de program integral, impusa de legislatia nationala.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 27 Apr. 2012
Art. 7 DIN Legea 279 din 2005
1 Durata contractului de ucenicie la locul de munca nu poate fi mai mare de 3 ani si mai mica de 12 luni.
2 Ucenicul poate fi supus unei perioade de proba care nu va depasi 30 de zile lucratoare.
3 Formarea profesionala prin ucenicie la locul de munca cuprinde pregatirea teoretica si pregatirea practica sau numai pregatirea practica.
4 Timpul necesar pregatirii teoretice a ucenicului este inclus in programul normal de munca.
5 Salariul de baza lunar, stabilit prin contractul de ucenicie la locul de munca, este cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara, in vigoare pentru un program de 8 ore pe zi, respectiv de 40 de ore in medie pe saptamana.
6 Programul normal de munca pentru persoanele incadrate in baza unui contract de ucenicie la locul de munca este de maximum 8 ore pe zi, in regim de maximum 5 zile pe saptamana.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 27 Apr. 2012
Art. 208 din codul muncii
1 Ucenicia la locul de munca se organizeaza in baza contractului de ucenicie.
2 Contractul de ucenicie la locul de munca este contractul individual de munca de tip particular, in temeiul caruia:
a angajatorul persoana juridica sau persoana fizica se obliga ca, in afara platii unui salariu, sa asigure formarea profesionala a ucenicului intr-o meserie potrivit domeniului sau de activitate;
b ucenicul se obliga sa se formeze profesional si sa munceasca in subordinea angajatorului respectiv.
3 Contractul de ucenicie la locul de munca se incheie pe durata determinata.



Alte intrebari despre Contract de munca

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,Angajatii parinti vor avea liber pe 15 septembrie, in prima zi de scoala? Va rog sa ma lamuriti, pentru ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Sep. 2014 1 raspuns
Va rog sa imi calculati data in care pot iesi la pensie (la limita de varsta sau anticipat) conform cu ultimile...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Sep. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua ,Va rog sa mi spune ti ce drepturi am in cazul in care firma la care lucrez cu CIM /4 h. intra in insolventa...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Sep. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua!Ma numesc Zoltan si sunt topograf. Pe scurt,mi-am fracturat luni piciorul (08.09.201)si am primit concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Sep. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua!Un angajat cu functie de conducere care si-a depus cerere de demisie cu preaviz de 45 de zile lucratoare, a...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Sep. 2014 1 raspuns
Buna seara!Sotul meu a lucrat la firma C&I GRUP INTERNATIONAL SRL, sofer, timp de 1 an si jumatate, perioada in carei...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Sep. 2014 4 raspunsuri
Video club