Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

contract individual de munca pentru pensionari


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un salariat a obtinut decizia de pensionare pentru limita de varsta si doreste sa lucreze incontinuare. Este nevoie de alt CIM special ca forma si continut?

Aurelian Nicolae
 User  Aurelian Nicolae
a intrebat la 13 Iun. 2012
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 14 Iun. 2012
In cazul pensionarilor cumularzi va recomand sa respectati prevederea de mai jos
Art. 83 din codul muncii republicat
Contractul individual de munca poate fi incheiat pentru o durata determinata numai in urmatoarele cazuri:

g angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul. Deasemenea trebuie sa aveti in vedere si prevederile Art. 17 din OUG 329 DIN 2009
1 Beneficiarii dreptului la pensie apartinand atat sistemului public de pensii, cat si sistemelor neintegrate sistemului public care realizeaza venituri salariale sau, dupa caz, asimilate salariilor, potrivit legii, realizate din exercitarea unei activitati pe baza de contract individual de munca, raport de serviciu sau in baza actului de numire, potrivit legii, in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale, indiferent de modul de finantare si subordonare, precum si in cadrul regiilor autonome, societatilor nationale, companiilor nationale si societatilor comerciale la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativteritoriala, pot cumula pensia neta cu veniturile astfel realizate, daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.
Cu alte cuvinte, in sistemul bugetar si la unitatile de stat, pensionarii pot cumula pensia cu salariul numai daca valoarea neta a pensiei este sub salariu mediu brut pe economie, respectiv 2117 lei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Iun. 2012
Nu, nu este un contract de munca special. Pensioarii pentru limita de varsta pot lucra in baza oricarui tip de contract, legea le permite sa cumuleze pensia cu venituri salariale sau din activitati independente. Puteti incheia fie CIM pe perioada nedeterminata sau pe perioada determinata.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2016
Se apropie termenul de expirare a Contractului Colectiv de Munca. Totodata expira si mandatul reprezentantilor...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2016 3 raspunsuri
sant nascut in 1960 a aparut un nou tabel de pensii daca e adevarat ,as vrea sa stiu care este data de pensionare si...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2016 4 raspunsuri
Avem un angajat cu cim pe perioada determinata pina la 30 iunie 2016 si vrem sa prelungim cim cu inca 1 an pina la 30...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Iun. 2016 1 raspuns
Buna ziua! Am angajat un minor de 15 ani in timpul vacantei cu timp partial. Ce trebuie dusla locul muncii mamei ,...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2016 1 raspuns
Daca o angajata are contract de munca pe durata determinata,si in intervalul respectiv anunta ca este insarcinata,i se...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Iun. 2016 1 raspuns
Buna ziua, sunt pensionar cu opensie la limita de vitsta si actual mai lucrez la o companie de utilitati publice unde...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2016 1 raspuns

X