Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

contractul pe perioada determinata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara,
Sotul meu s-a angajat la o firma cu un contract pe perioada determinata de 6 luni ca fiind in proba, ulterior i s-a facut un altul, tot pe perioada determinata, el stiind ca va fi incadrat pe nedeterminat. Intrebarea mea este: cand va fi incadrat pe perioada nedeterminata. Teoretic a fost inselat. Ce poate sa faca? Mentionez ca si-a facut treaba foarte bine, si-a depasit targetul impus de firma.
Stiu ca poate fi incadrat de 3 ori succesiv cu contract pe perioada determinata. Dar dupa aceea? Ce se va intampla cu el?

Emilia Costel
 User  Emilia Costel
a intrebat la 26 Apr. 2012
17 formulare obligatorii pentru Departamentul de Resurse Umane
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "17 formulare obligatorii pentru Departamentul de Resurse Umane"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 27 Apr. 2012
Nu cred ca exista vreo confuzie aici. In practica se obisnuieste intocmirea unui contract pe perioada determinata pentru a "testa", proba sa zicem asa, salariatul sau proiectul, daca acesta se potriveste sau nu, daca raportul e unul ce poate exista pe o durata mai lunga de timp. Este o realitate frecventa. Multi angajatori justifica aceste contracte printr-o perioada impropriu denumita ca una de proba, insa motivul din spate este cel de a "proba" angajatul pe o perioada de timp mai mare decat cea prevazuta de lege ca perioada de proba si care sa il sucteasca de o procedura anevoioasa de concediere, daca alege sa nu continue raportul de munca dupa expirarea contractului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 27 Apr. 2012

Perioada de proba la un contract individual de munca incheiat pe perioada determinata este conform art 85 din codul muncii
Art. 85
Salariatul incadrat cu contract individual de munca pe durata determinata poate fi supus unei perioade de proba, care nu va depasi:
a 5 zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca mai mica de 3 luni;
b 15 zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca cuprinsa intre 3 si 6 luni;
c 30 de zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca mai mare de 6 luni;
d 45 de zile lucratoare in cazul salariatilor incadrati in functii de conducere, pentru o durata a contractului individual de munca mai mare de 6 luni.
Nu trebuie facuta confuzie intre CIM pe perioada determinata cu perioada de proba.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 27 Apr. 2012
Rectific, angajatorul este cel care va decide cand se va face incadrarea pe nedeterminata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Apr. 2012
Angajatorul este cel care va decide cand va face incadrarea pe perioada determinata. Intr-adevar, intre aceleasi doua parti - angajat si angajator - nu pot fi incheiate mai mult de 3 contracte pe perioada determinata succesive. Firecare contract pe durata determinata insa, dintre cele succesive, nu poate depasi o durata de 12 luni. Ulterior angajatorul il poate incadra pe perioada nedeterminata, din punct de vedere legal nu este interzis acest lucru chiar daca va fi avut la acel moment 3 contracte succesive semnate. Insa sotul dumneavoastra e bine sa discute cu angajatorul si sa afle ratiunea pentru care contractul a fost semnat din nou pe perioada determinata si nu asa cum i s-a spus initial, pe nedeterminata.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
violeta Georgescu
Radu Anton Ioana Popa Viviana Serni G Stancu Marius Ion George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2017
Perioada stagiului militar se considera vechime in campul muncii la stabilirea vechimii totale in vederea pensionarii?[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Nov. 2017 2 raspunsuri
Am lucrat pana pe 6 feb 2015 timp de 33 ani. Am fost concediat colectiv si am primit somaj pana pe 6 februarie 2016 dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Nov. 2017 2 raspunsuri
buna seara copilu meu are 30 ani si are handicap grad 2 accentuat vas intreba daca ar putea benificia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Nov. 2017 3 raspunsuri
Am plecat cu demisie și am făcut cerere pentru calcularea orelor suplimentare a tuturor sporurilor și grupa 2 pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Nov. 2017 1 raspuns
Buna ziua. Numele meu este B. Dumitru si am lucrat impreuna cu sotia mea la firma X ca agenti de paza, pana saptamana...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Nov. 2017 1 raspuns
Sunt nascuta in 12.10.1959, am avut gr a 2-a 17 ani, in 20 septembrie 2017 am predat dosarul pentru pensionare...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Nov. 2017 1 raspuns

X