ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Incetare contract


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Am un contract de munca incheiat pe perioada determinata care este suspendat pentru ingrijirea copilului. Contractul expira in data de 04.11.2012, fiind pe perioada determinata, prin urmare in data de 04.11.2012 trebuie sa-i incetez contractul, deoarece expira perioada.
Intrebarea mea este cand pot sa transmit incetarea contractului, avand in vedere ca 04 noiembrie este sambata?
Prin urmare, pot sa transmit in data de 05.11.2012 incetarea contractului, si incetarea si decizia sa fie facuta cu data de 04.11.2012 (in Revisal sa operez cu data de 01.11.2012?) sau tot cu data de 05.11.2012?

Multumesc.

Adaugata in: Contract de munca
Alina Alina
 User  Alina Alina
a intrebat la 26 Oct. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Oct. 2012
In cazul incetarii de drept decizia poate fi intocmita in 5 zile lucratoare de la data incetarii, Codul muncii prevede acest lucru. Nu se intocmeste si nu se opereaza in Revisal o decizie de incetare in avans. O puteti intocmi si opera incepand cu data de 5.11, dar fara a depasi termenul prevazut de Codul muncii. Decizia se comunica persoanei in termen de 5 zile lucratoare.

Art. 56 - Codul muncii republicat
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)?j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.



Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2015
Care este actul normativ care mentioneaza studiile necesare pentruca o persoana sa poata fi angajata in functia de...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2015 1 raspuns
In urmapublicarii LEGII 97/2015 demodificare aart137 alin (1 ) din LG 53/2003, Codul mcii , suntemobligati sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Mai. 2015 1 raspuns
Va rog ,sa ma lamuriti in legatura cu stagiu de cotizare la pensie in situatiain care am o vechime de 18ani cu contract...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2015 1 raspuns
Buna ziua,Avem salariatii care au lucrat sambata si dorim sa le platim orele respective cu 200 %, in acest caz mai este...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2015 2 raspunsuri
nu am depus concediile medicale la casa de sanatate din 2013 pana acum in 2015. Se mai pot depune acum? Care sunt...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2015 1 raspuns
Buna ziua!Ma confrunt cu o alta problema si v-as ruga sa imi oferiti o lamurire daca se poate.Contractul meu de munca...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2015 1 raspuns

X