Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Se suspenda contractul de munca in cazul concediului paternal?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un angajat doreste sa beneficieze de cele 15 zile de concediu paternal ( 5 zile libere pentru nasterea copilului + 10 zile libere in urma absolvirii cursului de puericultura). Se suspenda contractul de munca in aceasta perioada? Se inregistreaza in Revisal?

Adaugata in: Contract de munca
Livia Istrate
 User  Livia Istrate
a intrebat la 17 Mai. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andreea B.
 User Andreea B.
a raspuns userului Livia Istrate la 26 Mai. 2017
CIM nu se suspenda in aceasta situatie. Pe baza certificatului de nastere al copilului si a adeverintei de la medicul de familie (pentru cursul de puericultura) se completeaza o cerere de CO la care se anexeaza documentele anterior mentionate. Angajatul este pontat cu 8h/zi pe toata perioada.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Livia Istrate la 22 Mai. 2017
Nu se suspenda, practic salariatul in aceste zile este pontat ca si cum ar fi la lucru
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Livia Istrate
 User Livia Istrate
a raspuns userului Di Diana la 19 Mai. 2017
Sunt nelamurita prin prisma faptului ca, eu consider ca suspendarea contractului in baza articolului 51(1) lit. c) se face in momentul in care salariatul solicita concediul paternal de 1 luna, dupa concediul de crestere si ingrijire copil al mamei, a carui indemnizatie este platita de catre stat. Nu mi se pare corect sa ii suspend contractul pentru aceste 15 zile, pe care tot angajatorul este obligat sa le plateasca, cu o indemnizatie egala cu drepturile cuvenite pe aceasta perioada. Consider ca ar trebui tratat ca un concediu pentru evenimente speciale.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Livia Istrate
 User Livia Istrate
a raspuns userului Di Diana la 18 Mai. 2017
Multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Di Diana
 User Di Diana
a raspuns la intrebare la 17 Mai. 2017
Da, CIM se suspenda conform art. 51 (1) lit. c) din Codul Muncii-concediu paternal.
Pe baza cererii salariatului, intocmiti o decizie de suspendare CIM si inregistrati in Revisal intr-un termen de maxim 20 de zile lucratoare de la data la care a intervenit suspendarea.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2018
Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iun. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 7 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: am trimis in revisal CIM-ul pentru o angajata care a anuntat in prima zi de munca...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2018 1 raspuns
1.Un salariat care este angajat pe perioada determinata, mai trebuie transmis in revisal incetarea daca a fost trecuta...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Iun. 2018 1 raspuns