ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Acordarea diurnei"

Angajatorul trebuie sa plateasca contributii sociale pentru contravaloarea diurnei acordate salariatilor, care depaseste de 2.5 ori diurna legala?

Adaugata in
  • Contributii sociale

Luminita Craciun
 User  Luminita Craciun a intrebat la 25 Mar. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 25 Mar. 2013
Da, incepand in februarie 2013 se aplica aceasta regula pentru dirurnele mai mari de 2,5 ori fata de diurna stabilita in sistemul bugetar (2,5 x 13 lei).



Alte intrebari despre Contributii sociale

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
Ioana Popa
adriana iancu Radu Anton violeta Georgescu Marius Ion alexei delimart George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2014
Avem un salariat al liceului care si-a facut dosar de acordare a pensiei anticipate partiala si is-a emis decizia in...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Oct. 2014 1 raspuns
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 1 raspuns
Avem un muncitor care vrea sa-si depuna dosarul de pensie , dar nu are conditiile de varsta standard. El zice ca mai are...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Dorim sa angajam vanzatoare pentru un magazin alimentar. Vor fi 3 persoane dintre care una se va ocupa si de...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2014 1 raspuns
Video club