Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Bonusul acordat la incetarea CIM se include in salariul ultimei luni lucrate ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua
Am lucrat timp de 26 de ani intr-o companie multinationala ( in prezent ). In anul 2016 am incetat CIM cu acordul partilor ( art 55 lit B. CM ).
Incetarea CIM a avut loc in cadrul unei scheme de disponibilizare voluntara initiata de catre companie. Am primit un bonus , DAR nu conform prevederilor CCM , ci conform unei propuneri cu valabilitate limitata facuta catre salariati si prevazuta intr-un act aditional intre parti . Bonusul a fost cumulat cu salariul ultimei luni de munca si mi-au fost retinute toate contributiile inclusiv cea pentru somaj aspect relevat si de declaratia angajatorului privind baza de calcul ! Ulterior am lucrat 1 luna la o alta firma si apoi am intrat in somaj ! Indemnizatia de somaj nu a luat in calcul bonusul ! Este legal ? In conditiile legislatiei actuale ce reprezinta salariul de baza brut ?
Acest bonus nu cred ca se incadreaza la exceptiile art.296 al.1 lit t si t , nefiind o plata compensatorie si nici nu a fost acordat conform CCM al companiei !!! Acela prevede salarii compensatorii doar in cazul concedierii petru motive neimputabile salariatului si are un cu totul alt mod de calcul !
Art.67- 68 din CM definesc clar disponibilizarile si platile compensatorii ! Nu am fost disponibilizat si nu am primit plati compensatorii ! Acordul partilor inlatura obligatia ( si ideea ) de compensare !
As vrea sa stiu parerea dvs .
Va multumesc aticipat !

Adaugata in: Contributii sociale
Tiberiu Otet
 User  Tiberiu Otet
a intrebat la 17 Mai. 2017
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

Alte intrebari despre Contributii sociale

TOP RASPUNSURI 2019
Am lucrat in grupa 2 de munca 14 ani si 9 luni si 26 de zile. In grupa 1 de munca am lucrat4 ani.In totalpana acum am 36...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mar. 2019 1 raspuns
cum se poate tine evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orei de ncepere şi a...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mar. 2019 1 raspuns
perioada corespunzatoare concediilor fara plata, se ia in calcul la vechimea in munca pentru:1.-pensia anticipata...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mar. 2019 1 raspuns
buna ziua , ma numesc dana si am lucrat la firma x aproape 2 ani de zile .in data de 19 feb 2019 am plecat de la...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Mar. 2019 3 raspunsuri
Bună ziua.Mama mea,mplinește n luna iulie 56 de ani,are vechime 31 ani și 9 luni de muncă.A născut și crescut 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mar. 2019 1 raspuns
Buna, am implinit 52 de ani, am lucrat 5 ani pe grupa 2, si 24 pe speciala. Am dreptul sa Ies la pensie sau ma mai...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mar. 2019 1 raspuns