ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Contributie pensii - CAS"

Ce venit, net sau brut, anual sau lunar, minim sau maxim, trebuie sa aiba o persoana fizica autorizata pentru a nu mai plati contributia la fondul de pensii? Ce demersuri se fac, ce acte se depun pentru a nu mai figura cu debite la DGFP in cazul in care nu trebuie sa mai plateasca C.A.S ?

Adaugata in
  • Contributii sociale

Mihaela Popescu
 User  Mihaela Popescu a intrebat la 11 Oct. 2012

 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Mihaela Popescu la 11 Oct. 2012
Brut.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mihaela Popescu
 User Mihaela Popescu a raspuns userului Ioana Popa la 11 Oct. 2012
Multumesc pentru raspuns! 8468 lei net sau brut?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 11 Oct. 2012
Daca un PFA realizeaza venituri anuale de cel mult 8468 lei (4 x 2117 unde 2117 repezinta salariul mediu pe economie utilizat la fundamentarea bugetului de stat), el este scutit de plata contributiei pentru CAS. De asemenea, daca un PFA este si salariat / pensionar el va plati doar contributia individuala de 10,5%, in limita acestui plafon. Pentru pensie se depune declaratia 600. Mergeti la ANAF si vedeti ce demersuri ar trebui sa faceti pentru a fi in regula.



Alte intrebari despre Contributii sociale

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
violeta Georgescu
George Andreescu alexei delimart Ioana Popa Gratiela Petrescu Radu Anton Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2014
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 4 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat in perioada de proba poate fi concediat printr-o simpla notificare dar va rog sa ma lamuriti si pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Video club