ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Calcul spor vechime"

Perioada de crestere copil se ia in considerare la calcularea sporului de vechime? Dar perioada de somaj?
Daca se considera ca perioada, se acorda doar pentru mamicile care au nascut dupa 01.01.2012?
Si daca o mamica a nascut la 30.11.2011, aceasta perioada nu se ia in calcul?

Adaugata in
  • Contributii

Brasoveanu Alina
 User  Brasoveanu Alina a intrebat la 28 Feb. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 28 Feb. 2013
Perioada crestere copil se ia in considerare ca vechime in munca, serviciu si specialitate si se ia in calcul la stabilirea tuturor drepturilor ce decurg de aici, inclusiv in acordarea sporului de vechime. Se acoda pentru mamiciile care au beneficiat de concediu in baza OUG 148/2005 cat si in baza OUG 111/2010. Cele doua ordonante au fost modificate in acest sens prin legea 166/2012.

Somajul, pe de alta parte, se valorifica drept vechime in munca doar la pensionare, nu si la acordare sporului de vechime.



Alte intrebari despre Contributii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Avem un salariat al liceului care si-a facut dosar de acordare a pensiei anticipate partiala si is-a emis decizia in...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Oct. 2014 1 raspuns
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Video club