Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cunoasterea vechimii in munca in vederea pensionarii.


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Activitate in Romania, 1974-1997. Activitate cu contract Italia,1998 pina in prezent.
Cele doua perioade se pot cumula la calculul vechimii ? Unde pot verifica vechimea in Botosani ?
Ma refer cea din cartea de munca ce este in posesie. Multumesc mult !

Scripcaru Ionel
 User  Scripcaru Ionel
a intrebat la 28 Iun. 2017
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului scripcaru ionel la 29 Iun. 2017
Da, din cate cunosc se cumuleaza
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Scripcaru Ionel
 User Scripcaru Ionel
a raspuns la intrebare la 29 Iun. 2017
Multumesc pentru raspuns, oricum, cred ca trebuie sa ma prezint cu cartea de munca pentru calcului exact, problema este doar faptul ca fiind plecat de 20 de ani din Botosani, va trebui sa ma interesez la intoarcerea in tara unde se gaseste sediul institutiei ce se ocupa cu aceasta problema. Odata facut calculul "acasa", ma voi adresa celor in drept in Italia. Daca puteti, singura mea dilema este : se cumuleaza cele doua activitati, sau nu ? Multumesc inca odata si va doresc o zi buna !
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 28 Iun. 2017

Daca indepliniti conditia de varsta pentru a beneficia de pensie depuneti dosarul de pensie la casa de pensie de care apartineti cu domiciliu
Art. 19 dinLegea 263 din 2010 Pe baza inscrisurilor din carnetul de munca si a muncii presatain strainatate se va calcula si stagiul de cotizare total realizat
(1) Constituie stagiu de cotizare perioadele de timp pentru care asiguratii datoreaza si/sau platesc contributii de asigurari sociale in sistemul public de pensii din Romania, precum si in alte tari, in conditiile stabilite prin acordurile sau conventiile internationale la care Romania este parte.
(2) La stabilirea drepturilor de asigurari sociale se iau in considerare stagiile de cotizare realizate in sistemul public de pensii din Romania, precum si perioadele de asigurare realizate sau recunoscute ca atare in alte tari, in conditiile reglementate prin instrumente juridice cu caracter international la care Romania este parte si/sau regulamente comunitare.
(3) In sistemul public de pensii, obligatiile si prestatiile de asigurari sociale se achita in moneda nationala.
(4) In cazul drepturilor salariale sau veniturilor asigurate, stabilite in moneda altor tari pe teritoriul Romaniei, contributiile se platesc in lei la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei din data stabilita pentru plata acestor drepturi.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2018 3 raspunsuri
Buna ziua,Timp de 8 ani, am avut contract de munca cu norma intreaga la o societate si simultan contract cu timp partial...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2018 1 raspuns
Barbat, nascut la 11.02.1960.- In intervalul 15.09.1981 - 28.05.1986 am lucrat in SN Mangalia grupa 1 de munca.- Din...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Oct. 2018 1 raspuns
Buna ziua,sunt bărbat născut īn 16.07.1966:- m-am angajat la data de 01.08.1984- incorporat īn armata la data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2018 3 raspunsuri