Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Deducere mamei, daca minorul lucreaza in timpul vacantei?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Am angajat un minor de 15 ani in timpul vacantei cu timp partial. Ce trebuie dus la locul muncii mamei , pentru ca are salariu peste 300 de lei.

Adaugata in: Deduceri Deducere mamei
Katy Birˇ-somodi
 User  Katy Birˇ-somodi
a intrebat la 24 Iun. 2016
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 24 Iun. 2016
Copilul minor este considerat intotdeauna intretinut, cu exceptia celor incadrati in munca.
Mama va da o declaratie pe propria raspundere la care va anexa o adeverinta eliberata de dumneavoastra.
As vrea sa va mai atrag atentia asupra aspectului urmator: potrivit prevederilor Codului muncii art. 16 alin. 1, persoana fizica dobandeste capacitatea de munca la implinirea varstei de 16 ani.
La implinirea varstei de 16 ani, orice minor se poate angaja in munca fara niciun acord din partea parintilor sau reprezentantilor legali, insa in cazul minorilor intre 15 si 16 ani, Codul muncii prevede acordul parintilor la angajare.


Alte intrebari despre Deduceri

TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua! Unui angajat care a avut CIM pe perioada determinata de un an de zile i se prelungeste CIM-ul, tot pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua sotul meu are 58 de ani si o vechime de39 de ani ar putea iesi la pesie anticipat?Daca se poate as dori sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua, vreau sa stiu cum pot sa aflu in mediul online, daca sunt sau nu angajat.Se poate afla chestia asta online?...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua!Daca un angajat (bugetar) are cerere de CO aprobata in perioada 10-24.08.2018, si revine asupra ei pt a...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua,as dori sa stiu cand se poate sa iasa la pensie anticipat urmatoarea persoana:Femeie, nascuta la 15 Septembrie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2018 7 raspunsuri
pensia minim─â mi-a fost calculat─â ţn anul 2000 - pentru o vechime de 22 ani ╚Öi 6 luni - la valoarea de 499 lei ,...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2018 1 raspuns