Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

deducere personala


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


daca am un salariat care ar un contract individual de munca cu timp partial 4 ore zi in programul de salarii treb sa ii mai bifez pe langa timp partial si calcul deducerii daca el nu mai lucreaza in alta parte?

va multumesc

Aura Ionescu
 User  Aura Ionescu
a intrebat la 08 Sep. 2011
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Radu Anton
 Consultant Radu Anton
a raspuns la intrebare la 08 Sep. 2011
Conform pct.105 din Normele metodologice de aplicare a art. 56 din Codul fiscal , deducerea personala nu se fractioneaza in functie de numarul de ore in ca zul veniturilor realizate in baza unui contract de munca CIM cu timp partial, la functia de baza.

Deducerea personala este stabilita in suma fixa, in functie de:

- numarul persoanelor aflate in intretinerea salariatului;
- nivelul venitului brut lunar din salarii realizat la locul unde se afla functia de baza cel mult 1000 de lei.
astfel:

- pentru contribuabilii care nu au persoane in intretinere - 2500 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere ??? 3500 lei;
- pentru contribuabilii care au doua persoane in intretinere - 4500.lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane in intretinere - 5500 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane in intretinere - 6500lei.
Asadar, daca salariatul isi exercita functia de baza in baza unui contract individual de munca cu timp partial el va beneficia de deducere persoanala daca si conditia privind nivelul maxim al venitului brut lunar din salarii realizat este indeplinita.

Alte intrebari despre Deduceri

TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua! In perioada 15.09.2002-15.07.2003 am lucrat in nvățămnt cu 0,5 norma. Ulterior am lucrat numai cu norma...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Feb. 2019 3 raspunsuri
Un salariat... barbat, nascut la data de 03.03.1969, angajat din data de 26.02.1988 cu 5 ani si 10 luni lucrati in grupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua,In vederea obtinerii Pensiei Anticipate Partiale, la calculul stagiului contributiv se ia in calcul perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 1 raspuns
Buna ziua ! Sunt angajată cu Codul Muncii vechi cu o vechime de 16 ani in munca in domeniul medical .De 4 ani noii...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Feb. 2019 1 raspuns
Buna ziua,Va rog sa-mi calculati data la care ma pot pensiona tinand cont de aceste date:Barbat, nascut in 11.02.1960,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2019 2 raspunsuri
Am lucrat din 23.10.1986 in conditii de lucru corespunzator grupei a II a de munca, respectiv in conditii deosebite,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2019 6 raspunsuri