ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"deduceri persoane cu handicap"

Pot beneficia de deduceri, in conditiile legii, parintii care au in intretinere copii majori cu handicap grav sau accentuat si care primesc o indemnizatie de handicap in cuantum de pana la 250 RONI?
Daca da, care sunt actele ce trebuie solicitate, pe langa declaratia completata de parinte, actele de stare civila doveditoare, certificat de handicap si cupon indemnizatie?

Adaugata in
  • Deduceri

Jipa Mariana
 User  Jipa Mariana a intrebat la 19 Dec. 2011

 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului jipa mariana la 21 Dec. 2011
Da, li se poate aplica deducerea asa cum prevede Codul fiscal cu normele de aplicare.

ART. 56 Deducere personal─?

3 Persoana ??n ??ntre??inere poate fi so??ia/so??ul, copiii sau al??i membri de familie, rudele contribuabilului sau ale so??ului/so??iei acestuia p??n─? la gradul al doilea inclusiv, ale c─?rei venituri, impozabile ??i neimpozabile, nu dep─???esc 250 lei lunar.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Jipa Mariana
 User Jipa Mariana a raspuns userului Ioana Popa la 21 Dec. 2011
Probabil nu v-am explicat foarte clar! Sunt la inceput de drum in domeniu si nu reusesc totdeauna sa ma fac inteleasa!
Este vorba despre angajatii societatii care solicita deducere de impozit dat fiind faptul ca au intretinere persoane majore cu handicap, persoane care primesc indemnizatii de handicap in valoare de sub 250 RONI.
Acesti angajati beneficiaza de deducere dat fiind faptul ca persoanele aflate in intretinerea lor realizeaza venituri sub 250 RONI?
Respectul si multumirile mele pentru sprijin!


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului jipa mariana la 21 Dec. 2011
Daca veniturile lor realizate sunt de natura salariala atunci sigur ca se aplica deducerea. Dvs insa faceti referire la indemnizatia pentru handicap grav sau accentuat, indemnizatie care in Codul fiscal este incadrata ca fiind scutita de impozit si nu este de natura salariala.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Jipa Mariana
 User Jipa Mariana a raspuns userului Ioana Popa la 19 Dec. 2011
Multumesc mult ! Va rog sa imi precizati daca am inteles bine:
In cazul pe care vi l-am prezentat, angajatii societatii la care lucrez, parintii acestor persoane cu handicap, persoane care primesc indemnizatie lunara in cuantum de sub 250 RONI, nu beneficiaza de deducere personala?
Codul Fiscal precizeaza faptul ca sunt considerate persoane in intretinere persoanele care realizeaza venituri sub 250 RONI.
Iertati-mi insistenta, si inca o data multumiri!


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 19 Dec. 2011
Deducere personala se aplica in cazul persoanelor care obtin venituri de natura salariala, impozabila, si care au una sau mai multe persoane in intretinere, indiferent de varsta acesteia din urma. Ea are ca scop reducerea impozitului pe care salariatul il plateste catre stat. Indemnizatia pentru handicap grav sau accentuat este incadrata, potrivit normelor metodologice privind punerea in aplicare a articolului 42 din Codului fiscal, la venituri neimpozabile, astfel ca deducerea personala nu se aplica in acest caz.

Art. 42

3. In categoria veniturilor neimpozabile se cuprind veniturile obtinute de persoanele fizice, potrivit legii, cum sunt:

- indemnizatia lunara primita de persoanele cu handicap grav si accentuat



Alte intrebari despre Deduceri

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
violeta Georgescu
G Stancu Radu Anton Gratiela Petrescu Marius Ion George Andreescu adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua!Ma numesc Zoltan si sunt topograf. Pe scurt,mi-am fracturat luni piciorul (08.09.201)si am primit concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Sep. 2014 6 raspunsuri
Revin cu dorinta de a primi un raspuns. Cevechime in munca are o persoana carein perioada 01 septembrie 1978 panala 01...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Sep. 2014 3 raspunsuri
cum se calculeaza salarul unui bugetar in functie de coeficientul de ierarhizare ? daca salarul minim este la bugetarii...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Sep. 2014 5 raspunsuri
De ziua de nastere a copilului i se acorda salariatului tichete cadou in valoare de 120 lei.Aceasta valoare trebuie...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Sep. 2014 2 raspunsuri
Buna searaMa numesc Vancea Anuta, sunt nascuta la data de 15.10.1957 si am stagiul total de cotizare de 24 de ani si 9...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 7 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca mai este obligatorie legitimatia de serviciu, in conditiile in care legitimarea la...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 1 raspuns
Video club