ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"deduceri salariale"

Sunt posesorul unui contract pentru pensie suplimentara. Se poate deduce contributia lunara la fondul de pensie suplimentara din venitul brut? Si cum?

Adaugata in
  • Deduceri
  • Pensii

Dan Nit
 User  Dan Nit a intrebat la 13 Iul. 2011

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Viviana Serni
 Expert Viviana Serni a raspuns la intrebare la 13 Aug. 2011
Deducerea contributiei la pensia facultativa se realizeaza lunar de catre angajator, in conformitate cu prevederile din Codul Fiscal.

Potrivit ART. 57 din Codul fiscal: Determinarea impozitului pe venitul din salarii,
"1 Beneficiarii de venituri din salarii datoreaz─? un impozit lunar, final, care se calculeaz─? ??i se re??ine la surs─? de c─?tre pl─?titorii de venituri.
2 Impozitul lunar prev─?zut la alin. 1 se determin─? astfel:
a la locul unde se afl─? func??ia de baz─?, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferen??─? ??ntre venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contribu??iilor obligatorii aferente unei luni, ??i urm─?toarele:
- deducerea personal─? acordat─? pentru luna respectiv─?;
- cotiza??ia sindical─? pl─?tit─? ??n luna respectiv─?;

- contribu??iile la fondurile de pensii facultative, astfel ??nc??t la nivelul anului s─? nu se dep─???easc─? echivalentul ??n lei a 400 euro;

b pentru veniturile ob??inute ??n celelalte cazuri, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferen??─? ??ntre venitul brut ??i contribu??iile obligatorii pe fiecare loc de realizare a acestora;"




Alte intrebari despre Deduceri

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
violeta Georgescu
Viviana Serni adriana iancu Ioana Popa Gratiela Petrescu alexei delimart Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziuaVa rog sa ma lamuriti cum se face plata orelor suplimentare in mod corectsi va prezint mai multe variante si...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Dec. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu cu ce data pot intocmi actele aditionale pentru majorarea salariului (la 975 lei), daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Dec. 2014 1 raspuns
Buna ziua,pentru un salariat care lipseste nemotivat de 10 zile, ce demersuri trebuie facute?Mentionez ca am luat...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Dec. 2014 1 raspuns
buna ziua,va rog sa-mi spuneti ce cursuri trebuie facute pentru ca un angajat sa poata tine evidenta salariatilor, sa le...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Dec. 2014 1 raspuns
Buna ziua, daca o persoanaintra in concediu crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Dec. 2014 1 raspuns
Buna seara,Daca am cerut incetarea contractului de munca cu acordul partilor ( art.55 lit.B), cu data de 15.12.2014 (...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Dec. 2014 3 raspunsuri
Video club