Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Indemnizatie crestere copil drepturi autor


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara, obtin venituri doar din contracte drepturi de autor, impozitul se retine 16% , pot beneficia de indemnizatie crestere copil? Ce acte am nevoie pentru a beneficia? Multumesc frumos si o seara buna.

Alina Stefania
 User  Alina Stefania
a intrebat la 18 Aug. 2016
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 30 Aug. 2016
Da. Veniturile obtinute in baza unui contract de cesiune adrepturilor de autor sunt venituri din activitati independente.
Platitorul de venit trebuie sa va elibereze o adeverinta.
OUG 111/2010
Art. 3 (1) In sensul prezentei ordonante de urgenta, veniturile din salarii si asimilate salariilor, din activitati independente si din activitati agricole, silvicultura si piscicultura prevazute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 67, art. 76 alin. (1) si (2) si art. 103 din Legea nr. 227/2015, cu modificarile si completarile ulterioare, si reprezinta valoarea obtinuta dupa aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform legii, corespunzator fiecarei categorii de venit.
(2) Veniturile care se iau in considerare pentru stabilirea nivelului indemnizatiei pentru cresterea copilului reprezinta, dupa caz:
e) suma rezultata dupa aplicarea cotei de impozitare asupra venitului net din activitati independente determinat in conditiile legii;


Alte intrebari despre Drepturi de autor

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart Marius Ion Radu Anton George Andreescu G Stancu violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2018
Datele mele sunt:Nascuta in 2 iunie 1964sex fvechime in munca de 36 ani si 7 lunidin care 19 ani si 8 luni grupa 2Va...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Dec. 2018 4 raspunsuri
Buna ziua si multumesc anticipat pentru raspuns!Sunt barbat, nascut in ianuarie 1959, deci in curand voi implini 60 de...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Dec. 2018 1 raspuns
Buna ziua,Va aduc in atentie urmatoarea situatie:- Am lucrat 4 ani si 8 luni cu grupa 2 de munca, la inceputul anilor...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Dec. 2018 2 raspunsuri
sex f vechime in munca pana la data de 6 decembrie 2018 = 36 ani si 7 luni din care 19 ani si 8 luni in conditii de...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Dec. 2018 1 raspuns
Bună ziua! Sunt pensionar militar la limită de vrstă din septembrie 2017. Vrsta de pensionare n condiții normale...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Dec. 2018 1 raspuns
Buna ziua, ma numesc Cristian Oprea, si as avea o intrebare. Am lucrat 14 Luni in Germania, in perioada 2010 - 2011. Se...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Dec. 2018 2 raspunsuri