ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Adeverinta copii minori - pentru deduceri impozit"

Conform Codului Fiscal si OU 138/2004, art.56 alin.(5) - "Copiii minori, in varsta de pana la 18 ani impliniti, ai contribuabilului sunt considerati intretinuti".
In acest caz, pentru a beneficia de deducere suplimentara, parintele trebuie sa prezinte angajatorului si adeverinta de la insitutia de invatamant pe care o frecventeaza copilul, chiar daca acesta este minor?


Adaugata in
  • Drepturi salariale
  • Deducere impozit

Antonela P.
 User  Antonela P. a intrebat la 27 Iul. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 27 Iul. 2012
Angajatul va depune o declaratie pe propria raspundere, insotita de certificatul de nastere al copilului, iar in baza lor se va acorda deducerea persoanla. Din cuostintele mele, se solicita adeverinta de studii numai in cazul copiilor majori, care urmeaza o forma de invatamant dar nu au venit.



Alte intrebari despre Drepturi salariale

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
violeta Georgescu
alexei delimart Gratiela Petrescu George Andreescu Ioana Popa Radu Anton G Stancu
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,Am un angajat care anul trecut nu si-a efectuat tot concediul de odihna, are posibilitatea sa isi ia anul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 6 raspunsuri
buna ziua, daca trebuie sa inchei un contract de munca pe perioada nedeterminata a unui salariat, care se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua,In cazul in care avem o salariata care solicita suspendarea contractului de munca pentru cresterea copilului...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Doresc sa va intreb daca concediul de sarcina si lauzie diminueaza concediul de odihna.Am intrat in concediupe...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 3 raspunsuri
daca in cim data la care se vor plati salariile este 15 a lunii urmatoare, insa incetarea contractului are loc in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 5 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului (art. 61, lit. c), in cazul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 1 raspuns
Video club