ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Diurna - ce cheltuieli include?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
Va rog sa aveti amabilitatea de a ma sprijini cu urmatorul raspuns:
- un angajator, persoana juridica romana, are salariati detasati intr-o tara a Uniunii Europene, dupa ce a obtinut formularul A1. Administratorul firmei doreste sa ii comunicam, cu precizarea exacta a Legii si articolului, ce cheltuieli dintre urmatoarele sunt incluse in diurnal: masa, transport, cazare.
Marturisesc ca nu am reusit pina aucm sa gasesc singura acest raspuns.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu respect,
Roxana Apostu

Roxana Apostu
 User  Roxana Apostu
a intrebat la 09 Sep. 2013

 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Roxana Apostu
 User Roxana Apostu
a raspuns userului Ioana Popa la 11 Sep. 2013
Multumesc.

Am avut ezitari, intrucit, pina acum, nu am primit nici un raspuns clar. Toate persoanele pe care le-am intrebat, chair si expertii contabili, mi-au spus ca e interpretabil.
Acum, insa, imi este clar.

Va doresc o zi frumoasa.

Cu respect,

Roxana Apostu
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 10 Sep. 2013
In diurna nu este inclusa nicio cheltuiala prestabilita, angajatul este cel care decide cum o cheltuieste, este o suma zilnica la care are dreptul prin lege. Pe langa acesta are dreptul la cheltuili privind transportul si cazarea. Gasiti chiar in Codul muncii acesta prevedere.

Art. 46
(4) Salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de detasare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2015
Sotia mea a fost in concediu de crestere copil pana la 1 an, apoi a beneficiat de stimulentul de insertie pana copilul a...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Aug. 2015 1 raspuns
Sunt nascuta in 02.12.1961, lucrez fara intrerupere din 05.12.1980. Cand pot iesi la pensie anticipat si care ar fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Aug. 2015 1 raspuns
Buna ziua!As dori sa stiu, daca pentru pensia anticipata partial, la stagiul de cotizare, se adauga si...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Aug. 2015 1 raspuns
Buna ziua,intrebarea mea este constituita din doau parti:A) O societate cand se considera ca are un salariat? 1) la...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Aug. 2015 1 raspuns
Buna ziuaNe confruntam cu o situatieIn legislatia specifica serviciilor de paza ni se impune sa angajam personal de pasa...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Aug. 2015 2 raspunsuri
- la 01.07.2015 am implinit 60 ani-barbat- la 01.09.2015 implinesc 32 ani stagiu de cotizare efectiva(fara perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Aug. 2015 2 raspunsuri

X

ea1bcabe44eee4f2bc609bf22f3802c3
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
71d22a25633a592c19f178845fe26d13
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
f25cdec15d52214f4818640ab86107c3
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427eTrebuie modificat fisierul raport.txtNu s-a putut scrie contentul!

Update raport special

Din


In