Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

lucrul in repausul saptamanal


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


daca in societatea noastra se lucreaza intr-o sambata, si platim dublu orele lucrate in acea sambata, mai suntem obligati sa le dam liber 48 de ore,pana revin la serviciu?Adica sa respectam art.137"repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive"?
Sau poate sa vina luni la serviciu, program normal?
De asemenea in ziua de 1 Dec.Daca a lucrat si i-am platit-o dublu, nu mai avem obligatia de a-i da liber?Este corect?
Ori platim dublu, ori le dam liber?Este legal asa?
Va multumesc!


Adaugata in: Drepturi salariale
Gabriela Arghir
 User  Gabriela Arghir
a intrebat la 05 Dec. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 05 Dec. 2017
Pentru faptul ca salariatul pe timpul lui liber a efectuat ore suplimenbtare platite dublu a fost recompensat corespunzator codului muncii si nu i se mai acorda liber.In pontaj , pe foaia colectiva de prezenta respectivul salariat in zilele de sambata apare liber, iar orele suplimentare platite cu 100% se evidentiaza in dreapta pontajului pentru a fi luate in calculul venitului salarial pe luna resopectiva Orele suplimentare se evidentiaza separat si nu in zilele in care a prestat efectiv munca,
Pentru data de intai Decembrie pentru faptul ca a muncit in zi de sarbatoare legala se plteste cu 100%, dar i se acorda liber intr-o alta zi din luna

Alte intrebari despre Drepturi salariale

Expertii nostri
violeta Georgescu
Marius Ion adriana iancu Ioana Popa alexei delimart Gratiela Petrescu Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2018