ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"neplata salarii"

Buna seara.
Daca cineva lucreaza la o firma particulara si nu a mai primit salariul de 3 luni, cum se poate proceda? Exista o baza legala care il poate obliga pe angajator sa plateasca  salariul ?

Multumesc.

Adaugata in
  • Drepturi salariale

Sandel Lixandru
 User  Sandel Lixandru a intrebat la 20 Iul. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 23 Iul. 2012
Puteti incerca o sesizare la ITM, insa drepturile salariale neplatite la timp se recupereaza de regula in instanta. Posibil ca angajatorul sa fie in insolventa si sa nu va fi anuntat. Nu este corect, insa este posibil. Neplata sau intarzierea nejustificata a platii salariului poate duce la obligatia angajatorului de a plati daune salariatului, insa aceste daune se stabilesc in instanta. ITM poate doar dispune o sanctiune de tipul amenzii.

Art. 166 - Codul muncii

(4) Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.



Alte intrebari despre Drepturi salariale

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,Vreau sa angajez pe cineva cu perioada determinata adica de pe 15.10.2014 pana pe 15.11.2014, tipul de...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2014 2 raspunsuri
Buna seara,Imi spuneti va rog frumos daca in perioada de preaviz se poate efectua si concediul de odihna sau trebuie...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Pentru o salariata care a fost in CIC, dupa care s-a intors si si-a dat demisia in aceeasi zi , avem de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2014 1 raspuns
Am nascut la data de 29 decembrie 2012 si am optat pentru CIC de 2 ani. Dorim ca tatal sa intre in concediul de o luna,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua,Angajatorul este obligat sa dea o recomandare unui fost angajat? (in cazul de fata, redactorul a cerut o...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca tichetele de masa intra in baza de calcul a deducerii personale, pe care o aplicam...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2014 3 raspunsuri
Video club