ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"retinere salariu"

Buna ziua. Conducerea firmei la care lucrez a decis sa ne retina din salariu o suma de bani pentru acoperirea unui presupus prejudiciu.
Se poate face aceasta retinere fara acordul meu, al angajatului? Fara sa semnez nimic sau sa le spun daca sunt de acord sau nu cu retinerea?

Adaugata in
  • Drepturi salariale

Alexandru Ioan
 User  Alexandru Ioan a intrebat la 26 Aug. 2013

 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Alexandru Ioan
 User Alexandru Ioan a raspuns userului Ioana Popa la 29 Aug. 2013
Nu am semnat nimic si am fost anuntat printr-un simplu SMS ca s-a facut aceasta retragere. in aceste conditii retragerea e legala? este vorba de o suma modica de 20 lei dar totusi sunt banii mei munciti de mine nu mi se pare corect


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 26 Aug. 2013
Daca s-a sabilit un prejudiciun nu trebuie sa fiti de acord cu retinerea, se face unilateral iar dvs semnati doar pentru luare la cunostinta. Dar trebuie sa fiti anuntat in scris si sa vi se comunice prejudiciul creat, altfel nu este legala masura. Retinerea nu poate depasi 1/3 din salariul net, maxim 1/2 daca este vorba de pluralitate de creditor.

Depuneti o sesizare la ITM si actionati angajatorul in instanta ca sa puteti recupera banii retinuti in mod abuziv.



Alte intrebari despre Drepturi salariale

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
buna ziua, daca trebuie sa inchei un contract de munca pe perioada nedeterminata a unui salariat, care se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua,Doresc sa va intreb daca concediul de sarcina si lauzie diminueaza concediul de odihna.Am intrat in concediupe...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 3 raspunsuri
daca in cim data la care se vor plati salariile este 15 a lunii urmatoare, insa incetarea contractului are loc in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 5 raspunsuri
Buna ziua,Am un angajat care anul trecut nu si-a efectuat tot concediul de odihna, are posibilitatea sa isi ia anul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului (art. 61, lit. c), in cazul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 1 raspuns
Buna ziua,In cazul in care avem o salariata care solicita suspendarea contractului de munca pentru cresterea copilului...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 3 raspunsuri
Video club