Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Absolvent Facultate Drept - scutire impozit


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Sunt absolvent al unei facultati de drept, angajat pe functia de Analist Servicii Client cod COR dar la denumire post am Application Developer, functie de programator care o prestez efectiv. Cei de la HR mi-au spus ca nu pot fi incadrat pe functia de Programator sau Analist (pentru scutirea de impozit) deoarece nu am studiile necesare (facultate tehnica). Este un abuz din partea lor sau au dreptate? Va multumesc!

Adaugata in: Legislatia muncii
Balanuca Marius
 User  Balanuca Marius
a intrebat la 07 Iul. 2017
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Postelnicu
 User Oana Postelnicu
a raspuns la intrebare la 11 Iul. 2017

"Art. 1. -
(1) Angaja
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Postelnicu
 User Oana Postelnicu
a raspuns la intrebare la 11 Iul. 2017
Buna ziua,

Angajarea se realizeaza in baza calificarii/studiilor detinute de candidatul la post ,conform Clasificarii ocupatiilor din Romania-COR. Angajarea cu nerespectarea conditiilor enumerate mai sus atrage nulitatea contractului individual de munca.
Insa, puteti dobandi o calificare in domeniul IT in cadrul unui program de formare profesionala ,urmand cursuri de specialitate acreditate . In momentul in care dobanditi calificarea veti putea fi incadrat in functia corespunzatoare calificarii obtinute, in baza cursurilor absolvite si a experientei de lucru.

Incepand cu anul 2015, scutirea de la impozitare a programatorilor a fost extinsa pentru toti angajatii din domeniu , INDIFERENT DE SPECIALIZAREA ABSOLVITA .
Ordinul 1348/2015 a abrogat Ordinul 539/2013 si a eliminat in totalitate orice prevedere referitoare la specializarile studiilor absolvite .
In concluzie , indiferent de studiile superioare absolvite , programatorii care indeplinesc conditiile specificate in Ordinul 1348/2015 pot beneficia de aceasta deducere fiscala :
"Art. 1. -
(1) Angaja


Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
G Stancu violeta Georgescu Marius Ion Radu Anton Viviana Serni adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2019
Un salariat... barbat, nascut la data de 03.03.1969, angajat din data de 26.02.1988 cu 5 ani si 10 luni lucrati in grupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua! In perioada 15.09.2002-15.07.2003 am lucrat in nvățămnt cu 0,5 norma. Ulterior am lucrat numai cu norma...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Feb. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua,In vederea obtinerii Pensiei Anticipate Partiale, la calculul stagiului contributiv se ia in calcul perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 1 raspuns
Buna ziua,Va rog sa-mi calculati data la care ma pot pensiona tinand cont de aceste date:Barbat, nascut in 11.02.1960,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua ! Sunt angajată cu Codul Muncii vechi cu o vechime de 16 ani in munca in domeniul medical .De 4 ani noii...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Feb. 2019 1 raspuns
Am lucrat din 23.10.1986 in conditii de lucru corespunzator grupei a II a de munca, respectiv in conditii deosebite,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2019 6 raspunsuri