ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Acordare stimulent de insertie"

Buna ziua.
As dori sa ma lamuriti in privinta acordarii stimulentului de insertie de 500 RON. Daca revenirea la serviciu se face imediat dupa cele 126 de zile de concediu de maternitate, se mai acorda acest stimulent intelegand, din lege, ca cererea pentru acordarea concediului de crestere a copilului pana la 1 an este optionala?
Va multumesc.

Adaugata in
  • Legislatia muncii

Gabriela Vlad
 User  Gabriela Vlad a intrebat la 11 Oct. 2011

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 11 Oct. 2011
Conform OUG 111/2010, in cazul in care salariata revine la locul de munca inainte de implinirea a varstei de 1 an de catre copil, aceasta va primi stimulentul de insertie pana cand copilul va implini 2 ani.



Alte intrebari despre Legislatia muncii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Avem un salariat al liceului care si-a facut dosar de acordare a pensiei anticipate partiala si is-a emis decizia in...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Oct. 2014 1 raspuns
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Video club