Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Are angajatorul obligatia la o perioada de proba minima in contractul de munca ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


este obligat angajatorul prin lege sa introduca o perioada de proba minima in contractul individual de munca pe perioada nedeterminata ? si daca da care este perioada de proba minima in contractul individual de munca pe perioada nedeterminata pe care e obligat sa o specifice angajatorul ?

Joitzaru Rockmental
 User  Joitzaru Rockmental
a intrebat la 03 Aug. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Joitzaru Rockmental
 User Joitzaru Rockmental
a raspuns userului georgeta ganea la 04 Aug. 2017
Multumesc !
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 03 Aug. 2017
Perioada de proba nu este imperativa.Se poate trece sau nu in CIM
Art. 31 din codul muncii republicat
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
(4) Pe durata perioadei de proba salariatul beneficiaza de toate drepturile si are toate obligatiile prevazute in legislatia muncii, in contractul colectiv de munca aplicabil, in regulamentul intern, precum si in contractul individual de munca.
(5) Pentru absolventii institutiilor de invatamant superior, primele 6 luni dupa debutul in profesie se considera perioada de stagiu. Fac exceptie acele profesii in care stagiatura este reglementata prin legi speciale. La sfarsitul perioadei de stagiu, angajatorul elibereaza obligatoriu o adeverinta, care este vizata de inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala de competenta acesta isi are sediul.
(6) Modalitatea de efectuare a stagiului prevazut la alin. (5) se reglementeaza prin lege speciala.


Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Viviana Serni G Stancu adriana iancu Ioana Popa Gratiela Petrescu Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2018
Sunt nascut la 9.04.1959 si lucrez din 1.09.1985 pina in prezent(1.09.1985 pina in 1.04.2001 am avut grupa2, 100%). Din...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Sep. 2018 1 raspuns
Bună seara! Sunt născut pe 01.01.1956, m-am angajat pe 01.09.1979, după stagiul militar de 9 luni-termen redusși 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Sep. 2018 1 raspuns
Sunt angajat din 1.8.1983, nascut 20.1.1965,am satisfacut stagiul militar intre 26.10.1983 si 27.2.1985,m-am reangajat...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Sep. 2018 1 raspuns
Bună ziua! Sunt născut pe 01.01.1956, m-am angajat pe 01.09.1979, după stagiul militar de 9 luni-termen redus și 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua, Tatal meu a fost pensionar in perioada 1.02.1990-16.11.2003, el a fost mecanic de locomotiva. La pensionare...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Sep. 2018 1 raspuns
Este necesar un anumit număr de zile de concediu medical n vederea depunerii dosarului de pensionare pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2018 1 raspuns