Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Care sunt actele necesare pentru grupa de munca strungar ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sotul este pensionat medical cu gradul III de invaliditate cu un stagiu de cotizare de 38 ani din care 35 ani in meseria de strungar si nu s-a luat in calcul grupa pentru meseria de strungar ,nefiind specificata in cartea de munca.
Ajutati-ma va rog cu art.lege care face precizarea ca aceasta meserie beneficiaza de conditii deosebite de munca .
Cum procedam pentru recalcularea pensiei si care sunt actele necesare pentru a corecta acest lucru .
Multumesc !

Florica Popescu
 User  Florica Popescu
a intrebat la 04 Iul. 2017
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 05 Iul. 2017
Sotul va trebui sa se adreseze angajatorului la care a prestat activitatea printr-o cerere la care sa anexeze extras din carnetul de munca pe perioada cat a lucrat la acea unitate, o copie dupa CI prin care sa solicite adeverinta pentru lucru in conditii de grupa de munca.Numai daca in arhiva unitatii sunt dovezi care sa ateste ca sotul dvs a desfasurat activitatea in conditii de grupa de munca va primi acea adeverinta de lucru in conditii de grupa de munca
Art. 126 din HG 257 DIN 2011
(1) Adeverintele prin care se atesta faptul ca in anumite perioade, anterioare datei de 1 aprilie 2001, persoanele si-au desfasurat activitatea in locuri de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca se intocmesc potrivit modelului prevazut in anexa nr. 14, numai pe baza documentelor, verificabile, aflate in evidentele angajatorilor sau ale detinatorilor legali de arhive.
(2) Angajatorii sau orice alti detinatori legali de arhive sunt obligati sa elibereze aceste adeverinte, in termen de 30 de zile de la data solicitarii, fara a percepe taxe sau comisioane.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2019
implinesc 55 de ani anul acesta in august, am 35 de ani munciti fara nici un fel de grupa , as vrea sa stiu varsta de...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Feb. 2019 1 raspuns
Buna ziua! As dori un punct de vedere cu privire la modificarile aduse Codului Muncii prin OUG 96/2018.O salariata X, in...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Feb. 2019 4 raspunsuri
Ce adeverinta imi trebuie de la casa de pensii ,ptr. a ma putea angaja cu subventie de la stat ,daca am 60 de ani...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Feb. 2019 4 raspunsuri
Buna ziua! In perioada 15.09.2002-15.07.2003 am lucrat in nvățămnt cu 0,5 norma. Ulterior am lucrat numai cu norma...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Feb. 2019 3 raspunsuri
Un salariat... barbat, nascut la data de 03.03.1969, angajat din data de 26.02.1988 cu 5 ani si 10 luni lucrati in grupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua ! Sunt angajată cu Codul Muncii vechi cu o vechime de 16 ani in munca in domeniul medical .De 4 ani noii...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Feb. 2019 1 raspuns