ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"CCC este considerat vechime?"

Buna ziua.

Vă adresez respectuos rugămintea de a-mi comunica dacă concediul pentru creşterea copilului în vârsta de până la doi ani, de care am beneficiat în perioadele 15.07.2000 - 01.10.2001 şi 01.01.2002 - 15.07.2002 (conform Carnetului de Muncă) constituie vechime în muncă şi în serviciu şi poate fi luat in calcul pentru stabilirea gradaţiei (sporului de vechime) corespunzatoare vechimii totale în muncă.

Precizez că mi-am început activitatea ca medic la data de 01.04.1997.

Va multumesc.

Adaugata in
  • Legislatia muncii

Alina Panait
 User  Alina Panait a intrebat la 18 Nov. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 18 Nov. 2013
Numai CIC acordate in baza OUG 148/2005 si OUG 111/2010 sunt vechime in serviciu si in specialitate.



Alte intrebari despre Legislatia muncii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziuaVa rog frumos , pentru caz de boala cum fac o decizie incetare CIm , conf CM art.56.c, pensia de boala = pensie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Nov. 2014 1 raspuns
In ce conditii se poate anula un contract individual de munca, daca n-a fost incheiat in conditii "normale"dar a fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Nov. 2014 5 raspunsuri
Buna ziua,doresc sa va intreb daca sunt nevoita sa-i acord tichete de masa unui angajat pensionar (65 ani pensionar...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Nov. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua,As dori sa stiu si eu ce acte sunt necesare pentru a intra in concediu prenatal, de la cine si unde trebuie sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Nov. 2014 1 raspuns
cu ce acte trebuie sa ma duc la itm ca sa fac sesizare ca lucrez sambata iar in contractul de munca nu este prevazut...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Nov. 2014 1 raspuns
Sunt nascuta in septembrie 1962 am 34 ani vechime in munca din care 15 ani grupa a 2 a .Cand pot iesi la pensie.Va...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Nov. 2014 1 raspuns
Video club