Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

ce inseamna gradatia 0 ( gradatia zero ) la salariul de baza ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna dimineata !

Va rog frumos sa imi explicati:

1. - ce inseamna gradatia 0 ( gradatia zero ) la salariul de baza ?

2. - daca in Legea noua a salarizarii nr.153 /2017
dupa grila cu salarii de baza este o Nota in care se spune ca:
- NOTĂ:
Salariile de bază prevăzute la lit. b) sunt pentru gradaţia 0.
Salariile de bază pentru gradaţiile 1-5 se determină
majorarea salariilor de bază pentru gradaţia 0
potrivit prevederilor art. 10 din prezenta lege.
cum se va proceda ?

3. - daca in art. 7 lit.c) din Legea noua a salarizarii nr.153 /2017 se spune ca:
- indemnizaţia de īncadrare reprezintă suma de bani corespunzătoare
funcţiei, gradului, gradaţiei şi vechimii īn funcţie, prevăzută īn anexele nr. I-IX,

Ce inseamna acest lucru ?
3.1. - indemnizaţia de īncadrare cuprinde: salariul de baza + sporul de vechime + gradatia ?
- indemnizaţia de īncadrare este totuna cu salariul brut ? odata ce
aceasta cuprinde toate elementele salariului brut ?
3.2. - inseamna ca odata stabilit salariul in Lege,
adica odata fixata indemnizaţia de īncadrare,
nu se mai acorda sporul de vechime in munca
pentru ca acesta deja este inclus in indemnizaţia de īncadrare ?

4. daca in art. 7 lit. j) din Legea noua a salarizarii nr.153 /2017 se spune ca:
- gradaţia reprezintă salariul de bază corespunzător funcţiei,
acordat īn raport cu vechimea īn muncă, īn condiţiile prezentei legi,
ce inseamna acest lucru ?
Inseamna cumva ca gradatia = vechimea in munca ?
Ar insemna ca in salariul de baza pentru gradatia 0 ( zero ), aratat in Lege,
nu este inclusa si vechimea in munca ?
si ca aceasta va trebui sa se calculeze
in raport cu vechimea pe care o are salariatul respectiv ?

Oana Portar
 User  Oana Portar
a intrebat la 05 Oct. 2017
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Gratiela Petrescu George Andreescu Radu Anton Ioana Popa G Stancu Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua!Datele mele cu privire la pensionare:sex =Mdata nasterii= 06.03.1957stagiu militar = 9lunifacultate=5ani curs...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Nov. 2018 5 raspunsuri
Bună ziua,In anii 1994, 1995, 1998 am avut concedii medicale. Concediile medicale din această perioada se iau īn...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Nov. 2018 1 raspuns
Buna ziua! As dori sa stiu daca la reducerea varstei de pensionare are o contributie si sporul de pericol acordat la...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Nov. 2018 1 raspuns
Va rog sa-mi spuneti cānd pot sa ma pensionez avānd următoarele date:- data nasterii 29.04.1960- sex masculin- vechime...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Nov. 2018 1 raspuns
Buna ziua!Una din colege a nascut in data de 04.08.2017.Cand trebuie sa se intoarca la locul de munca, pt a beneficia de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Nov. 2018 1 raspuns
Buna ziua, am cetetenie olandeza deci nu o mai am pe cea romana.Intrebarea mea este: pot plati diferenta de doi ani...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Nov. 2018 1 raspuns