ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"contract colectiv de munca"

ce risca un angajator care nu initiaza negocierea colectiva, avand peste 20 de salariati?

multumesc

Adaugata in
  • Legislatia muncii

Xxxx Xxx
 User  Xxxx Xxx a intrebat la 13 Mar. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 14 Mar. 2012
Legea dialogului social 62/2011 prevede in cuprinsul art. 129 ca negocierea colectiva este obligatorie la nivel de unitate in cazul in care aceasta are mai mult de 21 de angajati. Nerespectarea acestei prevedere reprezinta contraventie si este sanctionata in consecinta. Art. 271 alin. 1 litera b din cuprinsul legii stipuleaza ca amenda in cazul refuzlului de a incepe negicierea contractului colectiv la nivel de unitate se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 5.000 si 10.000 de lei.

Art. 129
1 Negocierea colectiva este obligatorie numai la nivel de unitate, cu exceptia cazului in care unitatea are mai putin de 21 de angajati.

Art. 271
1 Constituie contraventii urmatoarele fapte si se sanctioneaza astfel:
b refuzul angajatorului de a incepe negocierea contractului colectiv de munca, cu amenda cuprinsa intre 5.000 lei si 10.000 lei.



Alte intrebari despre Legislatia muncii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
Ioana Popa
George Andreescu G Stancu Radu Anton Gratiela Petrescu violeta Georgescu Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2014
Revin cu dorinta de a primi un raspuns. Cevechime in munca are o persoana carein perioada 01 septembrie 1978 panala 01...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Sep. 2014 3 raspunsuri
Buna searaMa numesc Vancea Anuta, sunt nascuta la data de 15.10.1957 si am stagiul total de cotizare de 24 de ani si 9...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 7 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca mai este obligatorie legitimatia de serviciu, in conditiile in care legitimarea la...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 1 raspuns
Buna ziua,In cazul unui angajat care a avut cmi suspendat pana la data de 03.04.2014, si suntem in data de 15.09.2014,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Sep. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua,Sunt interesat in ce conditii pot iesi la pensie pe baza datelor mele personale de mai jos:- data nasterii:...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Sep. 2014 7 raspunsuri
Buna ziua,lucrez intr o unitate de stat din anul 2003, in anul 2007 mi am luat diploma de licenta insa salariul a ramas...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Sep. 2014 3 raspunsuri
Video club