Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum pontez o zi lipsa cu adeverinta medicala pentru a servi ca justificare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


O salariata aduce azi, 13.02.2018, o adeverinta medicala pentru ziua de luni, 12.02.2018, ca si justificare ca a fost la medic, dar nu aduce si concediu medical. Eu ce fac in aceasta situatie, cum o pontez, firma nu este de acord sa-i plateasca ziua lipsa. Ca si suspendare trebuia sa o transmit in revisal vineri, 09.02.2018, nemotivata nu pot sa o pontez ca a adus motivare/justificare. Cum fac sa fiu in litera legii, dar nici sa nu o platesc, deoarece nu a fost la munca? Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat, nu pot risca 5000 lei amenda de la ITM. Apropo, Ministerul Muncii, care face atat de multe greseli, cum ne poate amenda pe noi, lucratorii in resurse umane, pentru multe legi care nu pot fi aplicate, sau nu au logica?! Si ce amenzi mari dau!

Dora Cora
 User  Dora Cora
a intrebat la 13 Feb. 2018
OUG 82 Negocierea Salariilor - Sfaturi, sanctiuni de evitat
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "OUG 82 Negocierea Salariilor - Sfaturi, sanctiuni de evitat"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dora Cora
 User Dora Cora
a raspuns userului Di Diana la 16 Feb. 2018
Multumesc mult, d-na Diana. Sper sa aiba si cei de la ITM, aceiasi viziune. Ai nostri inca muncesc pentru a avea o gandire unitara ....
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Di Diana
 User Di Diana
a raspuns la intrebare la 15 Feb. 2018
Nefiind reglementata in legislatie suspendarea CIM pentru absente motivate, nu se opereaza in Revisal; nu face parte din cazurile de suspendare a contractului individual de munca...
O pontati absenta motivata si la pontaj atasati adeverinta medicala.
Repet: Daca salariata nu prezinta certificat de concediu medical, angajatorul nu are temei pentru plata indemnizatiei cata vreme legea impune ca plata se face numai in baza certificatului de concediu medical.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dora Cora
 User Dora Cora
a raspuns userului Di Diana la 15 Feb. 2018
D-na Di Diana, ca absenta motivata nu se suspenda contractul?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dora Cora
 User Dora Cora
a raspuns userului georgeta ganea la 15 Feb. 2018
D-na Georgeta Ganea, intrebarea era cum o pontez in litera legii in CFS anterior zilei pentru care a adus motivare/justificare? Acest lucru va rog sa ma lamuriti! Va rog mult, ca si asta este sanctionabil, tot cu 5000 lei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Gabi Toma la 14 Feb. 2018
Art. 153 DIN CODUL MUNCII REPUBLICAT
(1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Di Diana
 User Di Diana
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2018
Daca salariata nu prezinta certificatul de concediu medical, angajatorul nu are temei pentru plata indemnizatiei atata timp cat legea impune ca plata se face numai in baza certificatului de concediu medical. In baza adeverintei medicale pe care a prezentat-o salariata,va fi pontata absenta motivata deoarece justifica absenta de la locul de munca.(Aceasta nu va fi in concediu fara plata, neexistant o cerere in acest sens in dosarul personal al sau.)
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabi Toma
 User Gabi Toma
a raspuns userului georgeta ganea la 14 Feb. 2018
Doamna Georgeta Ganea chiar ne-ati lamurit!Noroc ca a intrebat cineva! De ce nu spuneti ca e o prostie aceasta reglementare a transmiterii in Revisal?Unde pontam ''invoire in interes personal'' in pontaj????La CFS?????atunci cum transmitem in Revisal????De ce nu faceti ceva sau aceste reglementari sunt facute tocmai pt a fi sanctionati cei din RU?Acestia ar dori sa respecte legea, dar aceasta aberatie a fost facuta de cineva care nu are nici o legatura cu domeniul RU! Va doresc o zi buna!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 13 Feb. 2018
Fiind motivata medical,dar fara concediu medical inseamna invoire in interes personal

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2018
O salariata aduce azi, 13.02.2018, o adeverinta medicala pentru ziua de luni, 12.02.2018, ca si justificare ca a fost la...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2018 8 raspunsuri
Cum ma pot reangaja in acelasi loc de munca dupa terminarea perioadei contractuale - CIM incheiat dupa pensionare, pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Feb. 2018 5 raspunsuri
Firma la care lucrez ca si specialist resurse umane a intrat in concediu de odihna in data de 22 decembrie 2017, iar...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2018 2 raspunsuri
Buna seara, sunt pensionata pe caz de boala gr.3 si din data de 30 .01 ac lucrz part time la o firmă .Pensia de boală...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Feb. 2018 1 raspuns
Buna ziua asi dori sa ma intresez oare de cind se va recalcula pensile anticipate inainte de 2016 ca legea a aparut in...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2018 6 raspunsuri
Buna ziua,Tatal meu este nascut pe 10 februarie 1959. Lucreaza din 14.05.1976 cu aprox. 2 ani si jumatate de pauza....[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Feb. 2018 1 raspuns

X