Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Dacă sunt in concediu de paternitate am voie sa lucrez legal ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt in concediu de paternitate și doresc sa muncesc legal
dar nu vreau sa mi fie afectată paternitatea.Multumesc

Ciprian Arion
 User  Ciprian Arion
a intrebat la 29 Mar. 2018
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 30 Mar. 2018
Daca vorbim de concediu crestere copil acordat in baza OUG 111/2010 raspunsul este, DA.
Un salariat poate realiza venituri supuse impozitului pe venit al caror nivel nu depaseste de trei ori cuantumul minim al indemnizatiei stabilit de OUG 111/2010 la art. 2 alin 2.
Indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anterior datei nasterii copilului si nu poate fi mai mica de 85% din cuantumul salariului minim brut pe tara garantat in plata.
Asadar, puteti obtine venituri pe durata concediului de crestere copil in cuantum de 3.698 lei in decursul unui an calendaristic cu conditia ca indemnizatia de crestere copil sa nu fie obtinuta in baza acestui acestiui contract individual de munca.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
Gratiela Petrescu adriana iancu alexei delimart George Andreescu Radu Anton Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua! Unui angajat care a avut CIM pe perioada determinata de un an de zile i se prelungeste CIM-ul, tot pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2018 1 raspuns
Barbat nascut in luna august 1960 . Stagiu de cotizare 36 ani si 5 luni, din care: 10ani si 3 luni in grupa I ( LEGEA...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua, sunt nascuta pe data de 18.12.1959. Sunt angajata incepand cu 04.10.1978 si in prezent. Am inteles ca varsta...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2018 3 raspunsuri
Buna ziua sotul meu are 58 de ani si o vechime de39 de ani ar putea iesi la pesie anticipat?Daca se poate as dori sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua, vreau sa stiu cum pot sa aflu in mediul online, daca sunt sau nu angajat.Se poate afla chestia asta online?...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua!Daca un angajat (bugetar) are cerere de CO aprobata in perioada 10-24.08.2018, si revine asupra ei pt a...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Aug. 2018 1 raspuns