ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Doresc un raspuns"

Am varsta de 50 de ani si 30 de ani vechime si am fost diagnosticat si confirmat cu boala profesionala (pneumoconioza minerului la carbune) si lucrez la birou.
Intrebarile mele sunt
1. Are dreptul angajatorul sa-mi desfaca contractul de munca ca urmare acestei boli pe care am contactat-o la el in unitate in cazul in care mi se desfinteaza postul fara a-mi oferi un alt loc de munca?
2. Are dreptul angajatorul sa ma oblige sa iau ordonanta tinand cont ca am aceasta boala?
Va multumesc anticipat.


Adaugata in
  • Legislatia muncii

Dorel Marin
 User  Dorel Marin a intrebat la 29 Oct. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 29 Oct. 2012
1. Da, are. In cazul concedierii individuale prin desfiintarea postului angajatorul nu are, potrivit legii, obligatia sa va ofere un loc de munca vacant corespunzator pregatirii sau experientei dvs., cu atat mai mult daca acesta nu exista in unitate. Unele instante au decis ca asa ar trebui, insa Codul muncii nu specifica acest detaliu.

2. Trebuie sa recunosc ca nu imi este clar la ce va referiti cand spunei "sa iau ordonanta".



Alte intrebari despre Legislatia muncii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
violeta Georgescu
Gratiela Petrescu adriana iancu Viviana Serni Radu Anton George Andreescu G Stancu
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziuaVa rog sa ma lamuriti cum se face plata orelor suplimentare in mod corectsi va prezint mai multe variante si...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Dec. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu cu ce data pot intocmi actele aditionale pentru majorarea salariului (la 975 lei), daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Dec. 2014 1 raspuns
Buna ziua,pentru un salariat care lipseste nemotivat de 10 zile, ce demersuri trebuie facute?Mentionez ca am luat...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Dec. 2014 1 raspuns
buna ziua,va rog sa-mi spuneti ce cursuri trebuie facute pentru ca un angajat sa poata tine evidenta salariatilor, sa le...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Dec. 2014 1 raspuns
Buna ziua, daca o persoanaintra in concediu crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Dec. 2014 1 raspuns
Buna seara,Daca am cerut incetarea contractului de munca cu acordul partilor ( art.55 lit.B), cu data de 15.12.2014 (...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Dec. 2014 3 raspunsuri
Video club