Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Fisa fiscala


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


FF1 se intocmeste la locul unde persoana are functia de baza. FF2 se intocmeste la locul unde persoana nu are functia de baza? Daca persoana are functia de baza la noi, dar realizeaza si alte venituri pensie impozabila spre exemplu ce fisa ii fac, FF1 sau FF2?

Andrei Jianu
 User  Andrei Jianu
a intrebat la 08 Iul. 2011
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
George Andreescu
 Expert George Andreescu (Specialist, Morgan Sol Romania)
a raspuns la intrebare la 06 Iul. 2011
Conform art. 57 alin.1 din Codul fiscal , beneficiarii de venituri din salarii datoreaza un impozit lunar, final, care se calculeaza si se retine la sursa de catre platitorii de venituri. La alin. 2 al aceluiasi articol se prevede ca impozitul lunar prevazut la alin. 1.

De asemenea, in documente asimilate carnetelor de munca, potrivit reglementarilor legale, se inscriu tot perioadele in care o persoana desfasoara activitate in baza unui contract individual de munca.

Functia de baza se refera exclusiv la calitatea celui care realizeaza veniturile salariale de subiect intr-unul sau mai multe contracte individuale de munca. Daca o persoana desfasoara activitati in baza unui singur contract individual de munca, locul unde se desfasoara aceste activitati constituie locul unde se afla functia de baza.

Daca desfasoara activitati in baza a doua sau mai multe contracte individuale de munca, locul unde se afla functia de baza este locul declarat/ales.

Veniturile asimilate salariilor constituie venituri realizate in afara functiei de baza, conform art. 57 alin. 2 lit.b din Codul fiscal, chiar daca persoana care le realizeaza, obtine concomitent si venituri din pensii sau venituri in baza unui contract individual de munca.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Radu Anton Gratiela Petrescu Marius Ion Ioana Popa adriana iancu Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2018
Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sunt nascut in 29.06.1961.Lucrez din data de 14.08.1986.Sunt inginer.Am facut facultatea 5 ani la zi.Am 10 ani lucrati...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Iun. 2018 4 raspunsuri
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 4 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns