Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Grupa 1 de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pana in data 01.04.2001. am avut gr.I de munca. De la aceasta data societatea nu mai figureaza in lista societatilor comerciale cu conditii deosebite de munca.
Pot beneficia de 17 ani si 6 luni lucrati in aceasta grupa I de munca pentru reducerea varstei de pensionare?

Adaugata in: Legislatia muncii
Mihai Chelaru
 User  Mihai Chelaru
a intrebat la 07 Mar. 2013
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 07 Mar. 2013
Da, beneficiati de o reducerea varstei de pensionare de 3 ani si 6 luni art 55 tabelul 1 din legea 263 din 2010

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
(2) Adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2016
buna ziua sunt in concediu de crestere copil pana la data de 1 august 2016 si am fost sa discut cu angajatorul despre...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2016 2 raspunsuri
Buna ziua,intrebarea mea este daca la un angajat cu timp partial de 2 ore pe zi trebuie facuta marirea de salariu...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Mai. 2016 2 raspunsuri
Daca un SRL are 2 asociati, unul din ei poate fi angajat cu contract de munca pe post de "administrator societate...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2016 1 raspuns
Buna ziua. Angajatorul presteaza servicii unde prezenta este obligatorie 24/24. Punctul de lucru este deservit de 3...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Mai. 2016 1 raspuns
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:Avem un angajat pensionar limita de virsta si a fost angajat pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mai. 2016 3 raspunsuri
Bună mă numesc Adriana am 56 ani și am o vechime de muncă de 12 ani,vreau să știu la ce...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2016 1 raspuns

X