Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Poate orice unitate sa lucreze in zi de sarbatoare legala, indiferent de profil?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Ca orice lege din Romania, si legea 53/2003 este interpretabila. As dori un raspuns concret: Se poate lucra in zilele de 30 noiembrie si 1 decembrie in orice unitate, indiferent de profil? Unitatea are motive justificate sa lucreze in acea perioada, si ar putea acorda alte 2 zile libere in urmatoarele 30 de zile, dar nu face parte din cele specificate la art. 140, Codul Muncii, si nici nu este loc de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta .... (art. 141). Se poate sau NU se poate lucra in zi de sarbatoare legala in Romania?!

Dora Cora
 User  Dora Cora
a intrebat la 16 Nov. 2016
OUG 82 Negocierea Salariilor - Sfaturi, sanctiuni de evitat
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "OUG 82 Negocierea Salariilor - Sfaturi, sanctiuni de evitat"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Ioana Popa Gratiela Petrescu G Stancu Marius Ion Viviana Serni George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2018
Cand as putea sa ma pensionez? Daca sunt nascuta in 09.11.1967, am facut facultate la seralintre 1986-1988 cu carte de...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2018 1 raspuns
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din data de 9.10.1981, am lucrat 19 ani si 5 luni in grupa a II-a...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Feb. 2018 5 raspunsuri
Imi puteti spune va rog, daca pot suspenda un contract de munca, pe o perioada de 6 luni (8 ore/zi), pentru a putea...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Feb. 2018 1 raspuns
Mă numesc, Gurzu Mihaela-n.09/01/1959,am o vechime neīntreruptă in munca de 38 ani īmpliniți pe data de 28/01/2018....[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Feb. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua,am un stagiu de cotizare de 42 ani 03 luni și 06 zile,din care 22 ani11luni și 08 zile reprezintă stagiu in...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2018 4 raspunsuri
Din 1980 lucrez la acelasi loc de munca, intr-o institutie muzeala. La expirarea contractului de munca pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Feb. 2018 1 raspuns

X