Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Promovare fara concurs din funcție de executie în funcție de conducere


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Doresc să va adresez o întrebare. In cadrul unui birou dintr-un spital public, este legala ,,promovarea" unui salariat dintr-o funcție de execuție (economist), într-o funcție de conducere vacanta in statul de funcții (șef birou), fără organizarea unui concurs pentru ocuparea funcției de șef birou, ci doar prin ,,organizarea unui examen intern de promovare sau prin modificarea directa prin act adițional a funcției din CIM"?

Maria Zamfir
 User  Maria Zamfir
a intrebat la 11 Sep. 2017
OUG 82 Negocierea Salariilor - Sfaturi, sanctiuni de evitat
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "OUG 82 Negocierea Salariilor - Sfaturi, sanctiuni de evitat"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 12 Sep. 2017
Acest lucru se poate face numai prin concurs sau examen.
Baza legala:
Procedura de promovare este stabilita de Titlul II din Hotararea de Guvern nr. 286 din 23 martie 2011 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale si a criteriilor de promovare in grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar platit din fonduri publice modificata prin HOTARAREA de Guvern nr. 1.027 din 11 noiembrie 2014 publicata in MO nr. 854/24.11.2014

TITLUL II  
  Promovarea in grade sau trepte profesionale imediat superioare a  personalului contractual din sectorul bugetar platit din fonduri publice

  ART. 41
  (1) Prin promovare se asigura evolutia in cariera a personalului  contractual, prin trecerea intr-un grad superior sau treapta profesionala superioara, intr-o functie de conducere sau intr-o functie pentru care este prevazut un nivel de studii superior.
PROMOVAREA PERSONALULUI CONTRACTUAL (didactic auxiliar si nedidactic)

  (2) Promovarea personalului contractual din sectorul bugetar in grade  sau trepte profesionale se face, de regula, pe un post vacant, iar, in situatia in care nu exista un asemenea post, se face prin transformarea postului din statul de functii in care acesta este incadrat intr-unul de nivel imediat superior.

  (3) Promovarea intr-o functie de conducere se face pe un post vacant cu respectarea prevederilor art. 1-40 referitoare la ocuparea unui post vacant prin concurs sau examen.


Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2018
O salariata aduce azi, 13.02.2018, o adeverinta medicala pentru ziua de luni, 12.02.2018, ca si justificare ca a fost la...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2018 8 raspunsuri
Cum ma pot reangaja in acelasi loc de munca dupa terminarea perioadei contractuale - CIM incheiat dupa pensionare, pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Feb. 2018 5 raspunsuri
Firma la care lucrez ca si specialist resurse umane a intrat in concediu de odihna in data de 22 decembrie 2017, iar...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2018 2 raspunsuri
Buna seara, sunt pensionata pe caz de boala gr.3 si din data de 30 .01 ac lucrz part time la o firmă .Pensia de boală...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Feb. 2018 1 raspuns
Buna ziua asi dori sa ma intresez oare de cind se va recalcula pensile anticipate inainte de 2016 ca legea a aparut in...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2018 6 raspunsuri
Buna ziua,Tatal meu este nascut pe 10 februarie 1959. Lucreaza din 14.05.1976 cu aprox. 2 ani si jumatate de pauza....[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Feb. 2018 1 raspuns

X