ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"sporul de week-end"

Daca sporul de week-end negociat sub forma unui procentex:10% la salariul de incadrare si calculat in functie de numarul de ore din luna este prevazut in CIM, iar cuantumul sau se modifica lunar, inseamna ca trebuie depus Revisal lunar cu fiecare modificare? Acesta e inclus in salariul brut- baza de calcul pt.contributii si altele.

Adaugata in
  • Legislatia muncii
  • Revisal

Eugen Fagu
 User  Eugen Fagu a intrebat la 17 Oct. 2011

 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Ioana
 User Oana Ioana a raspuns la intrebare la 03 Nov. 2011
as dori sa vorbim un picut despre sporul de weekend de 10%.in sfarsit gasesc un om care crede normal ca acest spor poate fi si mai mic de 100%sau decat min.75%.cum ati dedus ca acest spor poate fi acordat mai mic decat 100%, pentru ca majoritatea de aici vad altfel acest lucru, inclusiv dna expert?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului eugen fagu la 18 Oct. 2011
Cu placere!


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Eugen Fagu
 User Eugen Fagu a raspuns userului Ioana Popa la 18 Oct. 2011
VA MULTUMESC!


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 18 Oct. 2011
In situatia in care cuantumul sporului variaza lunar, acesta trebuie declarat in REVISAL de fiecare data cand apare modificarea.



Alte intrebari despre Legislatia muncii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,pentru un salariat care lipseste nemotivat de 10 zile, ce demersuri trebuie facute?Mentionez ca am luat...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Dec. 2014 1 raspuns
Buna ziua!As dori sa stiu cu ce data pot intocmi actele aditionale pentru majorarea salariului (la 975 lei), daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Dec. 2014 1 raspuns
buna ziua,va rog sa-mi spuneti ce cursuri trebuie facute pentru ca un angajat sa poata tine evidenta salariatilor, sa le...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Dec. 2014 1 raspuns
Buna seara,Daca am cerut incetarea contractului de munca cu acordul partilor ( art.55 lit.B), cu data de 15.12.2014 (...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Dec. 2014 3 raspunsuri
Buna dimineata!Am urmatoarea speta........... un salariat are un cim pe perioada determinata pana la data de 19.12.2014...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Dec. 2014 1 raspuns
Buna ziua, evaluarea angajatilor este obligatorie? daca da, este o perioada cand se face evaluarea? la un an de cand e...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Dec. 2014 2 raspunsuri
Video club