ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Suplimentul de insertie"

Va rog, spuneti-mi si mie mai multe despre stimulentul de insertie. Dupa 42 de zile de la nastere pot sa incep serviciul si sa beneficiez de supliment? Sau trebuie sa stau un an acasa cu copilul? Mentionez ca nu pot sa renunt la serviciu si trebuie sa ma intorc cat mai repede. Va rog, dati-mi si mie mai multe informatii. Multumesc!

Adaugata in
  • Legislatia muncii
  • Supliment de insertie

Simona Mircioaga
 User  Simona Mircioaga a intrebat la 16 Feb. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 17 Feb. 2013
Ca sa puteti beneficia de stimulentul de insertie lunar, daca beneficiati de concediu de maternitate pentru lauzie ar trebui sa optati pentru concediu crestere copil de pana la 1 an si sa va reluati activiatea mai devreme de un an sau pana la 2 ani si sa va reluati activitatea dupa implinirea varstei de un an. Stimulentul se acorda pana la varsta de doi ani.

In cazul dvs puteti opta, dupa concediul de lauzie, pentru concediu de pana la un an si sa va reluati activiatea la scurt timp dupa aceea, dupa cateva saptamani sau o luna de exemplu, apoi sa depuneti dosarul pentru stimulent. Alta varianta nu aveti. Potrivit legii, nu exista posibilitatea acordarii stimulentului de inseritie imediat dupa concediul de lauzie.



Alte intrebari despre Legislatia muncii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 4 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat in perioada de proba poate fi concediat printr-o simpla notificare dar va rog sa ma lamuriti si pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Video club