Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Acte pentru dosar pensionare limita virsta.


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog spuneti-mi daca la dosar de pensionare este suficent documentul emis de ITM local care atesta vechimea si contributiile, sau sint necesare si adeverintele de vechime ? Multumesc.

Adaugata in: Pensii
Constantin Pestereanu
 User  Constantin Pestereanu
a intrebat la 16 Feb. 2019
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Monica Barbu
 User Monica Barbu
a raspuns la intrebare la 05 Mar. 2019
Buna ziua.
In situatia in care perioada lucrata este inainte de 01.11.2011, data de la care nu s-a mai operat in cartile de munca, vechimea in munca se probeaza cu cartea de munca. Daca va referiti la o perioada dupa data de 01.01.2011, vechimea in munca se probeaza cu adeverinte eliberate de angajator. Nu e sufcient raportul din Revisal, sau ce v-ar fi putut emite ITM ul!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului constantin Pestereanu la 22 Feb. 2019
Depinde de cand este datata acea adeverinta care sa ateste munca dumneavoatra.
Daca este eliberata anterior datei de 31 12.2010 se ia in calcul, daca nu potrivit articolului de mai jos vechimea in munca se dovedeste in instanta
Art. 279 din codul muncii
(1) Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.
(2) Dupa data abrogarii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificarile ulterioare, vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu poseda carnet de munca, de catre instanta judecatoreasca competenta sa solutioneze conflictele de munca, pe baza inscrisurilor sau a altor probe din care sa rezulte existenta raporturilor de munca. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogarii Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se vor solutiona potrivit dispozitiilor acestui act normativ.
(3) Angajatorii care pastreaza si completeaza carnetele de munca le vor elibera titularilor in mod esalonat, pana la data de 30 iunie 2011, pe baza de proces-verbal individual de predareprimire.
(4) Inspectoratele teritoriale de munca ce detin carnetele de munca ale salariatilor le vor elibera pana la data prevazuta la alin. (3) , in conditiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei si protectiei sociale.
(5) Anuntul privind pierderea carnetelor de munca emise in temeiul Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.

Art. 280

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Constantin Pestereanu
 User Constantin Pestereanu
a raspuns userului georgeta ganea la 19 Feb. 2019
D-na Ganea se stie ca nu mai exista carnet de munca ,de aceia intreb de valabilitatea actului eliberat de ITM daca inlocuieste adeverinta care trebuia eliberata de o firma care nu mai exista.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 16 Feb. 2019
Daca aveti adeverinte cu sporul de vechime neconsemnat in carnetul de munca, acestea se depun la dosarul de pensionare.

Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Radu Anton Ioana Popa Gratiela Petrescu Viviana Serni George Andreescu alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2019
Sunt nascut in 25.04.1958, fiind angajat din 05.09.1983; am terminat o facultate de 5 ani. Cand pot sa ma pensionez...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Mar. 2019 1 raspuns
Am lucrat in grupa 2 de munca 14 ani si 9 luni si 26 de zile. In grupa 1 de munca am lucrat4 ani.In totalpana acum am 36...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mar. 2019 1 raspuns
Lucrez ca operator calculator la sediul unei firme care vinde materiale de constructii in magazinele proprii.Programul...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mar. 2019 1 raspuns
cum se poate tine evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orei de īncepere şi a...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mar. 2019 1 raspuns
perioada corespunzatoare concediilor fara plata, se ia in calcul la vechimea in munca pentru:1.-pensia anticipata...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mar. 2019 1 raspuns
Conform noii legi a pensiilor, sotul supravietuitor are dreptul la un ajutor ce reprezinta 25% din pensia sotului...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Mar. 2019 1 raspuns