Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Adeverinta grupa a 2 a de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog sa-mi spuneti daca mai am nevoie pentru pensionare de adeverinta din care reiese faptul ca am beneficiat de grupa a 2 a o perioada de timp, daca acest lucru este trecut in cartea de munca. Notarea in cartea de munca s-a facut de ultimul angajator in baza adeverintei care atesta acest lucru. Specific ca aceasta adeverinta am solicitat-o in anul 1998, iar perioada de grupa a 2 a este intre anii 1983-1989. Acum nu inteleg de ce nu ar mai fi valabila aceasta adeverinta! Acum sunt de alt tip adeverintele? Trebuie sa solicit alta adeverinta (de tip nou) chiar daca aceasta perioada de grupa este specificata in cartea de munca?  Multumesc!

Adaugata in: Pensii
Elena Dogaru
 User  Elena Dogaru
a intrebat la 17 Apr. 2013
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului elena dogaru la 18 Apr. 2013
Cu mare placere!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elena Dogaru
 User Elena Dogaru
a raspuns userului georgeta ganea la 18 Apr. 2013
Multimesc pentru raspuns.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 18 Apr. 2013
Se iau in seama si adeverintele eliberate inainte de 01.04.2001.
Art. 126din HG 257 DIN 2011
(1) Adeverintele prin care se atesta faptul ca in anumite perioade, anterioare datei de 1 aprilie 2001, persoanele si-au desfasurat activitatea in locuri de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca se intocmesc potrivit modelului prevazut in anexa nr. 14, numai pe baza documentelor, verificabile, aflate in evidentele angajatorilor sau ale detinatorilor legali de arhive.
;;;
(4) Adeverintele nevalorificate la stabilirea si/sau recalcularea pensiilor, intocmite si eliberate anterior intrarii in vigoare a Ordinului ministrului muncii, familiei si egalitatii de sanse nr. 590/2008 pentru aprobarea Procedurii privind modul de intocmire si eliberare a adeverintelor prin care se atesta activitatea desfasurata in locuri de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, necesare stabilirii si/sau modificarii drepturilor de pensie in conformitate cu prevederile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, prin care se atesta activitatea desfasurata in locuri de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza la stabilirea si/sau modificarea drepturilor de pensie daca indeplinesc conditiile legale de valabilitate, chiar daca nu sunt conforme cu modelul prevazut la alin. (1).
;Nu este suficienta inscrierea in carnetul de munca.La dosarul de pensionare se depune adeverinta in original si copie.
Art. 76din HG 257 DIN 2011
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz:
a) pentru pensia pentru limita de varsta, anticipata si anticipata partiala:
? cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 6);
;;;
? adeverinta privind conditiile de munca deosebite, speciale si/sau alte conditii (original);
;;


Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2016
Buna ziua,intrebarea mea este daca la un angajat cu timp partial de 2 ore pe zi trebuie facuta marirea de salariu...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Mai. 2016 2 raspunsuri
Buna ziua, Avem un salariat care a fost angajat la o alta firma cu contract pe perioada determinata si dupa desfacerea...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mai. 2016 1 raspuns
Buna ziua, O angajata doreste sa beneficieze de concediu crestere copil incepand cu data de 01.06.2016, pe o perioada de...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Mai. 2016 1 raspuns
Buna ziua.Am o salariata in concediu crestere copil care vrea sa se intoarca la munca in 18 iulie 2016. Cand trebuie sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Mai. 2016 3 raspunsuri
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:Avem un angajat pensionar limita de virsta si a fost angajat pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mai. 2016 4 raspunsuri
Buna ziua,O persoana a fost angajata pe o functie de conducere cu perioada de proba de 120 zile calendaristice.Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Mai. 2016 1 raspuns

X