Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Calcul varsta de pensionare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


La ce varsta pot iesi la pensie avind urmatoarele date?

- data nasterii- 14-12-1959
 -01-07-1978-am inceput sa lucrez, pana in prezent, cu intreruperea stagiului militar intre aprilie 1982-decembrie 1983
- 01-07-1978 pina in aprilie 2001- lucrat in grupa I de munca, excluzind stagiul militar, in total am 18 ani si 10 luni grupa I.
- aprilie 2001 pina in prezent lucrat grupa II de munca
 -cotizare totala de 34 ani



Adaugata in: Pensii
Costica Butuc
 User  Costica Butuc
a intrebat la 18 Apr. 2013
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 18 Apr. 2013
Dupa anul 2001 .04.01 lucrati in conditii deosebite deoarece grupele de munca au fost abrogate cu intrarea in vigoare a Legii 19 din 2000

Avand in vedere Art. 158 din Legea 263 din 2010
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
(2) Adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001.
Cu reducerea varstei de pensionare , conditiile sunt;
Stagiul complet de cotizare: 35 ani
Virsta de pensionare: 57 ani si 6 luni (Iunie 2017)
Avand in vedere ca actyivitatea la care ati desfasutat in conditii de grupa Ia de munca in urma evaluarilor este incadrata in conditii deosebite beneiciati de reducerea varstei in baza art 55 al.1 tabelul 1.
La stagiu de cotizare realizat se adauga cate 6 luni pentru fiecare an compet lucrat in conditii de grupa Ia de munca si cate 3 ani pentru fiecare an lucrat in conditii deosebite.
Stagiul de cotizare la zi este
2013.04.18
1978.07.01
34. 09.17
Armata nu intra in coditii de grupa, motiv pentru care se scade la calculul anilor care se au in vedere la reducerea varstei.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2016
Cum se calculeaza corect zile de concediu de odihna? La numarul de luni sau la numarul de zile? Zilele de concediu fara...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Iul. 2016 1 raspuns
Buna ziua, sunt sex feminin nascuta la data de 15.10 .1956, 37 ani de munca din care 1 an in grupa II. Cand pot iesi la...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Iul. 2016 2 raspunsuri
Sunt fost cadru militar activ trecut in rezerva prin demisie in anul 2011. Mentionez ca sunt promotie 1989 ( scoala...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iul. 2016 1 raspuns
Am varsta de 56 de ani si 36 ani vechime in muncaLa ce data ma pot pensiona anticipat partial si care va fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Iul. 2016 3 raspunsuri
Buna ziua, Urmeaza maine sa semnez contractual cu o firma si angajatorul mi-a spus ca trebuie sa platesc eu 35 de lei...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2016 1 raspuns
la data de 13 iulie 2016 unui salariat i s-a sfarsitsuspendarea pentru concediu de crestere a copilului in varsta de...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2016 1 raspuns

X