ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Cand pot iesi la pensie?"

Sunt o persoana cu handicap-accentuat, cod boala 14490 cod handicap 1 - permanent. Conform deciziei de pensionare medicala nerevizuibila am o vechime 22 ani 9 luni 28 zile, intregita 23 ani. Din care vechime efectiva in grupe de munca: 13 ani 7 luni 19 zile grupa 1,  2 ani 8 luni 9 zile - grupa 3. Va rog sa-mi spuneti cum si cand pot iesi la pensia normala?

Adaugata in
  • Pensii

Dorin Ciugulea
 User  Dorin Ciugulea a intrebat la 02 Nov. 2012

 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dorin Ciugulea
 User Dorin Ciugulea a raspuns userului georgeta ganea la 05 Nov. 2012
Va multumesc pentru raspuns. In cazul asta varsta cred ca e 62 ani.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 02 Nov. 2012
Art. 82 din Legea 263 din 2010
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
La calculul pensiei de invaliditate vi s-a luat in calcul si munca prestata in conditii de grupa de munca.La dosarul de pensionare cred ca ati depus si adeverinta care atesta lucru in conditii de grupa.
Oricum nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru lucru in conditii de grupa de munca pentru ca nu aveti stagfiu complet de cotizare de 35 de ani.



Alte intrebari despre Pensii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,Vreau sa angajez pe cineva cu perioada determinata adica de pe 15.10.2014 pana pe 15.11.2014, tipul de...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2014 2 raspunsuri
Buna seara,Imi spuneti va rog frumos daca in perioada de preaviz se poate efectua si concediul de odihna sau trebuie...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Pentru o salariata care a fost in CIC, dupa care s-a intors si si-a dat demisia in aceeasi zi , avem de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca tichetele de masa intra in baza de calcul a deducerii personale, pe care o aplicam...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Angajatorul este obligat sa dea o recomandare unui fost angajat? (in cazul de fata, redactorul a cerut o...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2014 2 raspunsuri
Am nascut la data de 29 decembrie 2012 si am optat pentru CIC de 2 ani. Dorim ca tatal sa intre in concediul de o luna,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2014 2 raspunsuri
Video club