ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Cand pot iesi la pensie daca am lucrat 32 ani?"

Buna seara.

Sunt născută din 10 martie 1961, am lucrat 32 de ani din care 20 de ani în grupa a II-a de munca, vă rog să îmi spuneţi când pot ieşi la pensie.

Vă mulţumesc

Adaugata in
  • Pensii

Rozalia Fulop
 User  Rozalia Fulop a intrebat la 17 Nov. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marina Florina
 User Marina Florina (Head of Human Resources, S.C. L&B Grup S.R.L.) a raspuns la intrebare la 17 Nov. 2013
Conform datelor furnizate de dvs, va puteti pensiona pentru limita de varsta 57 ani si 6 luni (adica in luna septembrie 2018) si un stagiu complet de cotizare de 32 ani si 1 luna..
Va puteti pensiona anticipat partial cu reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani (62 ani) daca ati depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani. In cazul pensiilor anticipate nu se i-au in calcul reducerea pentru gr. a 2-a de munca.



Alte intrebari despre Pensii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Avem un salariat al liceului care si-a facut dosar de acordare a pensiei anticipate partiala si is-a emis decizia in...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Oct. 2014 1 raspuns
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Video club