Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Care sunt formalitatile de incetare CIM pentru pensionare la limita de varsta ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un salariat care indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta detine un CIM la functia de baza si mai multe contracte de munca part-time la alti angajatori, in afara functiei de baza.
Intrebare: In vederea pensionarii este necesara emiterea decizie de incetare a CIM conform art.56 alin.(1) lit.c) din Codul Muncii pentru toate contractele de munca, sau numai la functia de baza ?

Ioan Nedelcu
 User  Ioan Nedelcu
a intrebat la 03 Oct. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 03 Oct. 2017
Ii vor inceta toate contractele de munca in baza aceluiasi articol din codul muncii.Ca pensionar,daca cumuleaza pensia cu salariul, in programul de salariii trebuie evidentiat faptul ca este pensionar deoarece nu mai este obligatia platii contributiei de somaj, individuala si cea platita de angajator.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2018
Am depus la casa de pensii dosarul in vederea pensionarii anticipate fara penalizare, datorita perioadei de gr. II-a de...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Apr. 2018 1 raspuns
Buna ziua!La o societate comerciala, dupa incheierea contractului individual de munca pentru functia X, cu anexa la CIM...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Apr. 2018 3 raspunsuri

X