Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

CAS si vechime pentru perioada lucrata in strainatate


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca lucrez cativa ani cu contract de munca intr-o alta tara membra UE, ce se intampla cu CAS meu pentru pensie?
Mi se vireaza in Romania sau voi beneficia de pensie in doua state europene? Daca mi se vireaza in Romania se va vira suma retinuta dupa legea acelei tari iar aici se va transforma in lei rezultand un punct de pensie mare?
La plecarea de acolo trebuie sa cer acte doveditoare pentru vechime si sumele contributive sau totul se petrece prin decontari intre cele doua tari?

Adaugata in: Pensii Cas pensie
Ion Ivascu
 User  Ion Ivascu
a intrebat la 06 Aug. 2012
17 formulare obligatorii pentru Departamentul de Resurse Umane
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "17 formulare obligatorii pentru Departamentul de Resurse Umane"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 07 Aug. 2012
Nu se petrece nimic fara o cerere din partea dvs, nu se face nimic din oficiu.

Daca intre cele doua state exista acord bilateral se vor putea transfera drepturile in Romania. La fel si in cazul in cazul regulamentelor comunitare.

Art. 19
(1) Constituie stagiu de cotizare perioadele de timp pentru care asiguratii datoreaza si/sau platesc contributii de asigurari sociale in sistemul public de pensii din Romania, precum si in alte tari, in conditiile stabilite prin acordurile sau conventiile internationale la care Romania este parte.
(2) La stabilirea drepturilor de asigurari sociale se iau in considerare stagiile de cotizare realizate in sistemul public de pensii din Romania, precum si perioadele de asigurare realizate sau recunoscute ca atare in alte tari, in conditiile reglementate prin instrumente juridice cu caracter international la care Romania este parte si/sau regulamente comunitare.
(3) In sistemul public de pensii, obligatiile si prestatiile de asigurari sociale se achita in moneda nationala.
(4) In cazul drepturilor salariale sau veniturilor asigurate, stabilite in moneda altor tari pe teritoriul Romaniei, contributiile se platesc in lei la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei din data stabilita pentru plata acestor drepturi.

Incercati sa luati legatura cu cei de la Casa de pensii si sa aflati care sunt pasii in aceasta directie.

Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
violeta Georgescu
adriana iancu alexei delimart G Stancu Ioana Popa Viviana Serni Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2017
Multumesc din nou, am inteles, ca nu se poate beneficia de nici o pensie- dupa primirea Deciziei-, adica de pus in...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Nov. 2017 1 raspuns
Buna ziua; Doresc sa depun cererea de pensionare Am implinit 60 de ani, si am cateva nelamuriri si intrebari.Am lucrat...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Nov. 2017 2 raspunsuri
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt! Intrebarea ar fi, cind primesc decizia de pensionare anticipata, am inteles,...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Nov. 2017 2 raspunsuri
Buna seara, din cate stiu legea pensionarii spune ca stagiul minim de cotizare la pensie este de 15 ani. Daca eu deja am...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Nov. 2017 1 raspuns
Buna ziua! As dori sa stiu cum se procedeaza in urmatoarea situatie. am o colega care va naste pe 5 februarie 2018. Ea...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Nov. 2017 1 raspuns
buna seara. va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri. 1.daca un contract de munca este incheiat pana la data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Nov. 2017 1 raspuns

X