Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cānd se īncheie CIM īn cazul pensionării anticipate parțiale?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Vă rog să-mi spuneți cānd se face decizia de incetare pentru pensionare anticipată parțială, īn momentul cānd primeste decizia de pensionare sau īnainte și cānd se trece īn Revisal īncetarea? Menționez că persoana se pensionează cu data de 1 septembrie 2017.Cu ce art.din Codul muncii se face pensionarea anticipată parțială?
Vă mulțumesc.


Doina Canta
 User  Doina Canta
a intrebat la 31 Aug. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rodica Florea Albricht
 User Rodica Florea Albricht
a raspuns la intrebare la 31 Aug. 2017
Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
...
c) l......; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;...;"
Ii faceti decizia de incetare cu art.56 lit.c, cu data la care inregistreaza la unitatea dvs.deciizia de pensionare anticipata partiala. Decizia de incetare emisa de dvs.o prezinta la Casa de Pensii pentru a solicita punerea in plata pensiei. Daca este posibil, ar fi bine ca inregistrarea dec.de pens,la dvs..si emiterea dec.de incetare sa se faca cu 1 ale lunii - am inteles ca nu se acorda pensia pe fractiuni de luna. Sugerez sa se intereseze la CP, sa nu aiba surprize.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2018
Am depus la casa de pensii dosarul in vederea pensionarii anticipate fara penalizare, datorita perioadei de gr. II-a de...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Apr. 2018 1 raspuns
Buna ziua!La o societate comerciala, dupa incheierea contractului individual de munca pentru functia X, cu anexa la CIM...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Apr. 2018 3 raspunsuri

X