ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum este corect sa operez in revisal o pensionare la limita de virsta ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua ,
am o salariata care cu data de 01.05.2012 implineste virsta si stagiu complet de pensionare . D-na isi va depune dosarul de pensionare la data de 01.05.2012 , dar ar vrea sa ramina in continuare in activitate pina la data primirii deciziei de pensionare .
Intrebarea mea ar fi daca este corect sa mai ramina in activitate ? Cu ce data ii incetez activitatea ? Si cum e corect sa operez in revisal?

Adaugata in: Pensii
Paulina Carp
 User  Paulina Carp
a intrebat la 20 Apr. 2012

 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Constanta Stroe
 User Constanta Stroe
a raspuns userului Ioana Popa la 19 Iun. 2012
Buna ziua,
Am o situatie destul de urata in care un salariat s-a pensionat cu reducerea varstei standard de pensionare acum 2 luni si isi continua activitatea pe baza de cerere aprobata si mi-a adus foarte tarziu decizia de pensionare .Eu nu am reusit inca sa-i inchid contractul de munca si sa-i deschid altul nou ...el lucreaza inca in cadrul aceluiasi contract. Ce ma sfatuiti sa fac ,sunt disperata ?
Ii fac acum decizie de incetare si alt contract de munca si operez in Revisal desi risc amenda ?Multumesc din suflet
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Mari Mari la 20 Apr. 2012
Aveti oricum evidenta varstei salariatului, in contractele de munca si implicit in Revisal. Odata cu implinirea varstei de pensionare, contractul inceteaza de drept, fara nici o formalitate. Angajatul poate depune cerere de pensionare a salariatului in termen de 30 de zile de la ideplinirea conditiilor de pensionare pentru limita de varsta.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mari Mari
 User Mari Mari
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Apr. 2012
Asta inseamna ca trebuie sa am o evidenta stricta a salariatilor a caror varsta se apropie de varsta legala de pensionare, si in momentul cand implineste anii respectivi sa fac incetarea CIM fara nicio cerere din partea salariatului?

Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Mari Mari la 20 Apr. 2012
Contractul practic inceteaza de drept odata cu indeplinirea conditiilor cumulative pentru pensionarea la limita de varsta. Daca insa in cazul salariatului dumneavoastra a fost vorba de pensionare prin reducerea varstei de pensionare, atunci contractul inceteaza odata cu primirea deciziei, nu mai devreme.

Numai in cazul pensionarii pentru limita de varsta in conditiile legii contractul inceteaza de drept. In celelalte situatii de pensionare contractul inceteaza odata cu primirea deciziei de pensionare.

Art. 56
1 Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mari Mari
 User Mari Mari
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Apr. 2012
Buna ziua, am vazut raspunsul Dvs si vreau sa va spun ca am avut o situatie similara, dar nu am incetat CIM decat la data luarii la cunostinta a deciziei de pensionare pe care am primit-o de la casa de pensii.
In adeverinta de vechime am completat in felul urmator:
Solicitat pensionarea la limita de varsta, data, functia, salariu, Cerere nr ....
Ramas in activitate, data, functia, salariu, CIM nr. ....
Incetat CIM, data *data la care am primit si inregistrat decizia de pensionare*, functia, salariu, decizie nr....

Vreau sa stiu daca am gresit cu ceva? :-s


Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului paulina carp la 20 Apr. 2012
Cu multa placere!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Paulina Carp
 User Paulina Carp
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Apr. 2012
va multumesc mult pentru raspuns
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Apr. 2012
Odata cu implinirea cumulativa a conditiilor de pensionare pentru limita de varsta contractul de munca inceteaza de drept - art. 56 alin. 1 litera c din Codul muncii republicat.

Art. 56
1 Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare [...]

Intocmiti astfel o decizie de incetare a contractului in baza acestei prevederi si operati incearea in Revisal. Ulterior ii puteti intocmi un nou contract de munca, insa pe perioada determinata, astfel ca persoana respectiva isi va putea continua activitatea in cadrul societatii. Contractul pe perioada determinata poate fi intocmit in limita a 36 de luni, nu mai mult.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2015
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca adeverintele de vechime in munca eliberate de acum in colo trebuie stampilate de...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Iul. 2015 1 raspuns
La ce data poate iesi la pensie anticipata un salariat nascut la data de 03.11.1958, angajatpe 26 iulie 1976 care...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Iul. 2015 4 raspunsuri
Doamnei Georgeta GaneaBuna ziua, va doresc o saptamana linistita, as dori sa ma lamuriti in legatura cu pensia...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Iul. 2015 3 raspunsuri
Am lucrat 16 ani si 6 lunii in grupa a II-a de munca si 1an si 9 luni in grupa a I-a de munca a-si dori sa stiu daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Iul. 2015 1 raspuns
As dori sa stiu cum trebuie sa procedez in cazul rechemarii din concediu al angajatilor?1 Seful de departament face o...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iul. 2015 1 raspuns
buna ziua. As avea si eu o intrebare. mama este nascuta in august 1960, si este angajata incepand cu 03.03.1979 fara...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Aug. 2015 3 raspunsuri

X

1a980997cbce964c9862fd8011537129
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
67805c4ac0537346042e4a546066782a
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
8543c61ec6fc6fc7482da9e030f7cf1c
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427eTrebuie modificat fisierul raport.txtNu s-a putut scrie contentul!

Update raport special

Din


In