Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum pot obtine adeverinta cu vechime in munca din anii1975-1976?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Ma numesc IAROI GRIGORE, am lucrat la construirea Fabricii de ciment, Chiscadaga in anii 1975-1976 de unde am plecat in armata si nu am ridicat cartea de munca. Am nevoie pt pensie de aceea perioada, TCI INDUSTRIALE TIMISOARA, Santier 7, Deva, era angajatorul, nu dau de urma arhivei cu nici un chip. Ce sfat imi dati ,va rog, cu multumiri. PS. am scris mai multor arhive, fara rezultat.

Rodica Pintea
 User  Rodica Pintea
a intrebat la 07 Dec. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 07 Dec. 2017
Art. 279 DIN CODUL MUNCII REPUBLICAT

(1) Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.
(2) Dupa data abrogarii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificarile ulterioare, vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu poseda carnet de munca, de catre instanta judecatoreasca competenta sa solutioneze conflictele de munca, pe baza inscrisurilor sau a altor probe din care sa rezulte existenta raporturilor de munca. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogarii Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se vor solutiona potrivit dispozitiilor acestui act normativ.
(3) Angajatorii care pastreaza si completeaza carnetele de munca le vor elibera titularilor in mod esalonat, pana la data de 30 iunie 2011, pe baza de proces-verbal individual de predareprimire.
(4) Inspectoratele teritoriale de munca ce detin carnetele de munca ale salariatilor le vor elibera pana la data prevazuta la alin. (3) , in conditiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei si protectiei sociale.
(5) Anuntul privind pierderea carnetelor de munca emise in temeiul Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.


Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
Ioana Popa
adriana iancu violeta Georgescu Radu Anton Gratiela Petrescu Marius Ion G Stancu
TOP RASPUNSURI 2018
Doamna nascuta pe 27 sept 1954, cu vechime in munca de 33 de ani, cand poate iesi La pensie anticipata? Dar la limita...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2018 1 raspuns
Buna ziua.Sunt nascut in 02.06.1961 de profesie inginer,sunt angajat din 01.10.1986 ,am o vechime in munca de 32 de ani...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iul. 2018 1 raspuns
Sotul meu este nascut la data de 13.09.1961 si are stagiul de cotizare de 32 de ani,din care o perioada de 10 ani,a...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iul. 2018 1 raspuns
Sunt femeie, nascuta in octombrie 1961, aprox 31 ani munca plus 5 ani facultate. Cand ma pot pensiona anticipat, partial...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iul. 2018 1 raspuns
Sunt nascuta la 13.11.1961, lucrez din 02.09.1980 si in prezent, am lucrat in grupa 2 de munca timp 100% (conditii...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2018 1 raspuns
Bună ziua! n cazul n care un șofer autocamion este detașat pe o altă societate,pe care dintre cele 2 societăți...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iul. 2018 1 raspuns