Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

De cate luni de vechime, in plus, beneficiez la calcularea pensiei pentru munca prestata in timpul noptii?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Stiu ca pentru grupa a doua de munca, la calcularea pensiei, se acorda la vechime 3 luni pe an in plus. Pentru munca prestata in timpul noptii cata vechime se acorda in plus; exista vreo formula de calcul? Si daca da, care este aceasta?
In cazul meu, in cei 13 ani lucrati la una din fabrici, sporul acordat pentru munca prestata in timpul noptii, conform legii este de 15%. Procentul mediu al sporului pentru munca prestat in timpul noptii este de 4,73%, ceea ce reprezinta 31,51% din cei 15%. Sumele medii reprezentand sporul de noapte (Rol)* sunt urmatoarele:
53, 94, 66, 79, 45, 85, 76, 95, 85, 99, 141, 120, 134.

*nu stiu ce ineamna Rol (toate aceste date sunt transcrise de pe o adeverinta eliberata de la fabrica respectiva).

Mihai Olaru
 User  Mihai Olaru
a intrebat la 29 Nov. 2012
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 01 Dec. 2012
CORECTIE HG 257 DIN 2011
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 29 Nov. 2012
Pentru lucru in conditii de grupa de munca , incepand cu data de 01,04,2011 se aplica o reducere a varstei standard de pensionare in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare, in baza art 55 al1 tabelul 1 din Legea 263 din 2010.
Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
(2) Adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001.
Deasemenea pentru anii lucrati in grupa a II de munca se majoreaza punctajul cu 25%

Referiotor la informatiilele din adeverinta, ROL inseamna sume nedenominate.Denominarea s-a facut incepand cu luna iulie 2004.
Se justifica acea mentiune ROL numai daca adeverinta a fost eliberata anterior datei mai sus mentionate

Modelul de adeverinta cu sporul de noapte face obiectul anexei 16 la HG 257 DIN 2010 si in continutul acesteia nu se trece si o suma absoluta.
Se justifica acea mentiune ROL numai daca a fost eliberrata adeverinta anterior datei mai sus mentionate

Procentul de noapte este un venit suplimentar care sta la baza calculului puctajului, nu se valorifica in luni sau ani vechime.

Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
Ioana Popa
Viviana Serni adriana iancu alexei delimart G Stancu Radu Anton Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2016
Buna ziua,intrebarea mea este daca la un angajat cu timp partial de 2 ore pe zi trebuie facuta marirea de salariu...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Mai. 2016 2 raspunsuri
Buna ziua, Avem un salariat care a fost angajat la o alta firma cu contract pe perioada determinata si dupa desfacerea...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mai. 2016 1 raspuns
Buna ziua, O angajata doreste sa beneficieze de concediu crestere copil incepand cu data de 01.06.2016, pe o perioada de...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Mai. 2016 1 raspuns
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:Avem un angajat pensionar limita de virsta si a fost angajat pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mai. 2016 4 raspunsuri
Buna ziua.Am o salariata in concediu crestere copil care vrea sa se intoarca la munca in 18 iulie 2016. Cand trebuie sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Mai. 2016 3 raspunsuri
Buna ziua. Angajatorul presteaza servicii unde prezenta este obligatorie 24/24. Punctul de lucru este deservit de 3...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Mai. 2016 1 raspuns

X