Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

de unde imi pot obtine vechimea in munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna ziua ! as dori sa stiu si eu cum ii pot gasi vechimea unui unchi de-al meu ,care a lucrat intre anii 1975-1977 la Institutul de Studii si Proiectari (geofizica) in Bucuresti,iar intre anii 1977-1979 a lucrat la Trustul de Instalatii si Montaj (Bucuresti). Acum are varsta de pensionare si trebuie sa isi adune vechimea.Eu sunt in Bucuresti ,si m-a rugat sa-l ajut,dar nu prea mai gasesc nimic espre aceste institutii pe internet.Probabil s-au privatizat,si-au schibat denumirea si sediile . Exista vreun oficiu unde as putea sa merg ? Are legatura cu Oficiul National al Registrului Comertului ? Multumesc

Marius Oprita
 User  Marius Oprita
a intrebat la 31 Ian. 2017
17 formulare obligatorii pentru Departamentul de Resurse Umane
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "17 formulare obligatorii pentru Departamentul de Resurse Umane"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gică Ungureanu
 User Gică Ungureanu (Profesor, Clubul Copiilor Roșiorii de Vede)
a raspuns la intrebare la 07 Feb. 2017
Buna ziua.
Nu sunt specialist al saitului!
ar va spun ca eu am apelat la serviciul Arhivelor Nationale printrun mail si am abtinut unde sunt arhivate documente ale societatilor care s-au licidat sau au denumirea schimbata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 01 Feb. 2017
Art. 279
(1) Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.
(2) Dupa data abrogarii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificarile ulterioare, vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu poseda carnet de munca, de catre instanta judecatoreasca competenta sa solutioneze conflictele de munca, pe baza inscrisurilor sau a altor probe din care sa rezulte existenta raporturilor de munca. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogarii Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se vor solutiona potrivit dispozitiilor acestui act normativ.
(3) Angajatorii care pastreaza si completeaza carnetele de munca le vor elibera titularilor in mod esalonat, pana la data de 30 iunie 2011, pe baza de proces-verbal individual de predareprimire.
(4) Inspectoratele teritoriale de munca ce detin carnetele de munca ale salariatilor le vor elibera pana la data prevazuta la alin. (3) , in conditiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei si protectiei sociale.
(5) Anuntul privind pierderea carnetelor de munca emise in temeiul Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.

Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
Ioana Popa
adriana iancu Gratiela Petrescu Marius Ion G Stancu George Andreescu alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2017
Buna ziua!Decizie medicala asupra capacitatii de muncanr. xxx/14.09.2017Intrebarea mea este, cum operez in revisal cu ce...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Sep. 2017 6 raspunsuri
Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti ce se intelege prin timp de munca INEGAL?In Revisal avem optiunea ore de zi, ore de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Sep. 2017 1 raspuns
Buna ziuaAvem o angajata din anul 2011 care a indeplinit limita de varsta pentru pensionare dar doreste sa lucreze in...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Sep. 2017 1 raspuns
buna ziua, am un salariat care vrea sa se pensioneze anticipat, cu ce art.ii incetez contractul de munca in revisal, cum...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Sep. 2017 1 raspuns
Buna ziua, as dori o lamurire din partea expertilor Dvs:sunt nascuta la 21 martie 1962, si am o vechime in munca de 34...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Sep. 2017 1 raspuns
Buna seara, am lucrat 4 ani si 2 luni intre 2008 - 2012, la o regie autonoma de transport. Pe fluturasul de salariu, de...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Sep. 2017 2 raspunsuri

X