ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Gradul de handicap"

O persoana care detine certificat gradul II accentuat din nastere are dreptul la pensie de boala?

Adaugata in
  • Pensii
  • Daca da
  • Ce grad de pensie are dreptul?

Viorica Adriana Muresean
 User  Viorica Adriana Muresean a intrebat la 18 Feb. 2013

 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului georgeta ganea la 28 Mar. 2013
Este articolul 73, o simpla gresla de numerotare atata tot. Multumesc pentru interventie.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns userului georgeta ganea la 21 Feb. 2013

Legea 263 din 2010

Este art 73 (2) Au dreptul la pensie de invaliditate şi persoanele prev?zute la art. 58 lit. a) şi b) şi art. 59, dac? au realizat cel puţin jum?tate din stagiul de cotizare necesar prev?zut Ón tabelul nr. 3.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns userului Ioana Popa la 20 Feb. 2013
Ceva nu este in regula.

Continutul Art. 74 din Legea 263 din 2010 este:

Au dreptul la pensie de invaliditate, indiferent de stagiul de cotizare realizat, persoanele prevazute la art. 68 alin. (1) lit. a) si b), alin. (2), (3) si (4).

Poate ma ajutati sa vedem mai exact care este prevederea corecta


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 19 Feb. 2013
Are dreptul la pensie de invaliditate in conditiile urmatoare (Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 74
(2) Au dreptul la pensie de invaliditate si persoanele prevazute la art. 58 lit. a) si b) si art. 59, daca au realizat cel putin jumatate din stagiul de cotizare necesar prevazut in tabelul nr. 3.

Art. 58
Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 5, in functie de gradul de handicap, dupa cum urmeaza:
a) cu 15 ani, in situatia asiguratilor cu handicap grav, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin o treime din stagiul complet de cotizare;
b) cu 10 ani, in situatia asiguratilor cu handicap accentuat, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare;

Art. 59
Nevazatorii beneficiaza de pensie pentru limita de varsta, indiferent de varsta, daca au realizat ca nevazator cel putin o treime din stagiul complet de cotizare.

Art. 73
Tabelul nr. 3
Varsta persoanei la data emiterii deciziei medicale asupra capacitatii de munca - Stagiul de cotizare necesar (ani)


pana la 20 ani - 1
de la 20 - 23 ani - 2
23 - 25 ani - 3
25 - 29 ani - 6
29 - 33 ani - 9
33 - 37 ani - 11
37 - 41 ani - 14
41 - 45 ani - 17
45 - 49 ani - 20
49 - 53 ani - 23
53 - 57 ani - 25
57 - 60 ani - 26
Peste 60 de ani - 27



Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 18 Feb. 2013
In conditiile Legii 263 din 2010 de pensie de invaliditate pot beneficia doar persoanele care se afla enumerate la art de mai jos .
Art. 68
(1) Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, din cauza:
a) accidentelor de munca si bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei si SIDA;
c) bolilor obisnuite si accidentelor care nu au legatura cu munca.
(2) Beneficiaza de pensie de invaliditate, in conditiile prevazute la alin. (1), si persoanele care se afla in situatiile prevazute la art. 49 alin. (1) lit. c) si g).
(3) Au dreptul la pensie de invaliditate, in conditiile prevazute la alin. (1) lit. a), si elevii, ucenicii si studentii care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, ca urmare a accidentelor de munca sau bolilor profesionale survenite in timpul si din cauza practicii profesionale.
(4) Persoanele care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca si marii mutilati, ca urmare a participarii la lupta pentru victoria Revolutiei din Decembrie 1989 ori in legatura cu evenimentele revolutionare din decembrie 1989, care erau cuprinsi intr-un sistem de asigurari sociale anterior datei ivirii invaliditatii din aceasta cauza, au dreptul la pensie de invaliditate in aceleasi conditii in care se acorda pensia de invaliditate persoanelor care au suferit accidente de munca.



Alte intrebari despre Pensii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,am urmatorul caz: un salariat are CIM cu 8 ore/zi la soc.com X, unde are si functia de baza iar la soc.com. Y...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iul. 2014 1 raspuns
Un salariat isi depune demisia pe 22.07.2014Va rog sa-mi spuneti daca este corect asa:Preavizul incepe din 23.07 si se...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Iul. 2014 3 raspunsuri
Verisoara mea este nascuta in decembrie 21, anul 1959. Are o vechime efectiva in munca de 27 ani si 3 luni. Este inginer...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2014 2 raspunsuri
Buna ziuaO salariata a fost sanctionata in luna mai 2014 cu avertisment scris, iar in luna iulie 2014 a participat la...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2014 4 raspunsuri
Buna ziua,Avand in vedere faptul ca salariatul are un salariu de incadrare de 900 lei, daca i se aplica o reducere...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Iul. 2014 10 raspunsuri
Buna ziua,am fost in concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de doi ani pana in data de 01.07.2014. M-am...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iul. 2014 1 raspuns
Video club