ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"grupele de pensie"

Buna seara. Doresc sa-mi spuneti cum se calculeaza reducerile acordate persoanelor care au lucrat in grupa 1 si 2 de munca. Se cumuleaza sau se calculeaza separat? Este vorba de peste 16 ani in grupa 2 a si 10 ani si jumatate in grupa 1 a .

Adaugata in
  • Pensii

Nina Ionescu
 User  Nina Ionescu a intrebat la 07 Iun. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 08 Iun. 2012
Incepand cu data de 01.04.2011 perioadele lucrate in grupa I a si a II a de munca se cumuleaza si se acorda reducerea potrivit art 55 tabelul 1 din legea 263 din 2010. Daca unitatea la care ati lucrat se regaseste in anexa 3 la aceiasi lege , beneficiati de reducerea varstei de pensionare diferit in functie activitatea prestata in conditii deosebite sau speciale de munca.
ANEXA Nr. 3
UNIT─???ILE
care au ob??inut avizul pentru ??ndeplinirea procedurilor ??i criteriilor de ??ncadrare ??n condi??ii speciale, ??n conformitate cu prevederile Hot─?r??rii Guvernului nr. 1.025/2003 privind metodologia ??i criteriile de ??ncadrare a persoanelor ??n locuri de munc─? ??n condi??ii speciale, cu modific─?rile ??i complet─?rile ulterioare



Alte intrebari despre Pensii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 4 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat in perioada de proba poate fi concediat printr-o simpla notificare dar va rog sa ma lamuriti si pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Video club